jump to navigation

Böbrek Reflüsü- İdrar Enfeksiyonu- Deflux Enjeksiyonu 14 Nis 2009

Posted by evaciton in Böbrek Reflüsü (Vezikoüreteral) (VUR), Sağlık.
Tags: , , , , , , , , , , , ,
trackback

Ve kuzucuğum Amerikan hastanesinde 4 Temmuz 2008 Cuma günü saat 07:45’te dünyaya merhaba dedin…

 

Etel ve Şila ablaların senin gelişin şerefine odamızı süslediler J Normalde sezaryen paketinde 3 gün kalınırken, biz senin durumundan dolayı 4 gün kaldık.

 

Seninle ilgilenen çocuk doktoru Ayla Hanım geldiğinde beklediğim sözler; “kızınız iyi çişini rahat rahat yaptı ve böbreklerinde problem yok” idi. Çünkü Dr. Herman bize, eğer işeme problemi varsa ve kanallar bu yüzden geniş ise, doğumdan sonra yer çekimi sebebiyle daha rahat işeyebileceğini söylediğinde, ben bu sözleri fazla iyimserlikle “doğumla birlikte böbreklerdeki problemin sona ereceği” şeklinde yorumlamışım. Ayla Hanım benim beklediğim sözleri söylemedi elbette. Ben de yeni doğurmuş bir anne olarak elbette en doğal hakkımı kullandım ve ağladım.

 

“Hastanede biraz daha kalmanızı istiyoruz, en azından bebek kilosunu biraz toparlayana kadar” dedi. Hemen bazı testler yapıldı, hem genetik, hem kan, hem de idrar tahlilleri sıradaydı. Senin kadar minicik bir kız, biz yetişkinlerin bugüne kadar girdiğinden sanki daha fazla tahlile girecek çıkacaktı.

 

Genetik testi normal çıktı. Bu testin farklı versiyonları hamilelikte de yapılıyor. Down sendromu gibi çeşitli sendromların olup olmadığını test ediyorlar. Hatta yapılan bunlardan bir tanesi ki sonucuna göre amniyosentez’e girip girmeyeceğime karar verilmesine yarayan testin sonucu iyi çıktığı için, yaşımdan dolayı yapılması öngörülen amniyosentez yapılmasına gerek kalmamıştı, ve ben buna çok sevinmiştim.

 

Dr. Ayla Hanım hali hazırda bir nefrolog doktor ile temasa geçmişti. Ve hastanede çıkarken, olası bir idrar enfeksiyonuna karşı seni koruyabilmek için günlük olarak koruyucu doz olarak bir antibiyotiğe yani antibiyotik profilaksisine başladık; Amoksina. Kısaca doğduğunun 4. günü hastaneden çıkmadan hemen evvel antibiyotikle tanışmış oldun.

 

Böbrek Reflüsü & Voiding Sistografi;

Böbreklerine ne olduğunu anlamak için önce Ayla hanımın temasta olduğu nefrologla tanıştırıldık; Prof. Dr. Sevinç Emre hanım. Bizi çeşitli tahliller için yönlendirdi. Daha bir aylık olmadan önce idrarının temiz olduğuna dair idrar tahlili yaptırdık. Sen bir ayını biraz geçmişken Alka Laboratuarında Voiding Sistografi yaptırdık. O günü unutamıyorum. Ufak olduğun için sana sakinleştirici verilemedi. Ufacık ta bir deliğin olduğu için kanala girmekte doktor zorlandı. Sen ağlarsın bir yandan, ben ağlarım öteki yandan. Bütün voiding boyunca birlikte ağladık, zaten bir kısmında benim yüreğim dayanmadı da anneanneni çağırdım kendimi de dışarı attım. Baban doktoru dövecekti sanırım J Neyse ki bitti, ama biz de manen bittik, biter bitmez de sana tedbiren bir antibiyotik iğnesi vuruldu. Bu tahlil sonucunda çift taraflı 5. derecede böbrek reflün olduğunu öğrenmiş olduk. Reflü senin idrar enfeksiyonuna yatkın olmana sebebiyet veriyormuş. Dahası idrar yolu enfeksiyonu olman da zararlı, çünkü enfeksiyon reflü sebebiyle böbreklere zarar verebiliyormuş.

 

İdrar Tahlili

İşte bu yüzden muhtemelen doğduğundan beri toplamda rahat en az 10 kere idrar tahlili yaptırmışızdır. Çünkü doktor direktifiyle 15 günde bir idrar tahlili ve kültürü yaptırdık.

Ah o tahlil zamanları…İlk tahliller bir felaketti; çünkü kültür yapılabilmesi için dışkının hiçbir şekilde idrara ya da idrar torbasına değmemesi gerekiyor. E tabi senin boyutunda bir bebecik henüz nerdeyse her idrar yapışında mutlaka kaka da yapıyor. Yani temiz bir idrar yakalamak mucize gibi bir şey…

 

Deflux Enjeksiyonu;

Bu tahliller sadece bir tedbir. Enfeksiyon geçirmemeni sağlamıyor, ama olasılığı varsa saptamamız için sanırım. Gerçi sen 3. ayına yakın temiz çıkan bir idrar tahlilinin ilk haftasında idrar yolu enfeksiyonu geçirdin. Bir problem olduğunu huzursuzluğun, iştahsızlığın ve ateşinden anladık. Hatta aynı ay içinde tahminen 10 gün arayla geçirdiğin iki idrar yolu enfeksiyonu sebebiyle 3. ayına ve 4. ayına Amerikan Hastanesinde girmiş oldun. Bundan dolayı 5 Kasım 2008 tarihinde Prof. Dr. Cenk Büyükünal, her iki böbrek kanalına bir 0,5 lik Deflux enjeksiyon yaptı.

 

Defux Sonrası;

Bu operasyondan sonra uzunca bir süre enfeksiyon geçirmemiştin ve hatta artık idrar tahlillerinin sıklığı bile 15 günde birden ayda bire düşmüştü ki, sen bize bir sürpriz yapıp 30 Mart’ta yeniden idrar enfeksiyonu geçirdin. O günden bugüne tedavin için uğraşıyoruz. 30 Mart’tan beri 3 antibiyotik değişti, ayrıca geçen perşembeden beri tedavine iğne katıldı. Ve yine o tarihten beri 5 kere tahlile gittik.

 

Son idrar enfeksiyonu geçirdiğin 30 Mart’tan beri bile 5 kere tahlil yaptırdık. Üstelik tedavi bittikten 3 gün sonra tekrar yapılacak. Bir kere de Bun ve Kreatinin’e bakılmıştı.

 

Diş çıkarman bile bu kadar problemli olmadı yahu J, aman olmasın da zaten. Çünkü 9 ay için gittiğimiz son doktor kontrolünde kilonun yerinde saydığı , boyunun da sadece 1 cm uzadığı anlaşıldı. Bir anne için ne kadar moral bozucu biliyor musun J

Reklamlar

Yorumlar»

1. gizem de brx. - 15 Nis 2009

Eva, simdi nedir durum peki? bu ciddi birsey mi? uzakta olmak ne kotu, arkadaslarim neler yasiyor haberim olamiyor veya olsa bile ciddiyetine varamiyorum

2. eylos - 25 May 2009

Umarım kuzucuk bir an önce iyileşir. Ebeveyn olmak çok güzel olduğu kadar çok da zor.

3. pelin - 06 Haz 2015

çok geçmiş olsun,benim bebeğimde de sol böbrek çift toplayıcı sistem yani tek olması gereken üreter iki tane ve sol alt pole reflü var..sizin ameliyattan sonra herhangi bir sorununuz kalmadı di mi?kontroller vb oluyor mu?


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: