jump to navigation

Voiding Sistografi ne ola? 16 Nis 2009

Posted by evaciton in Böbrek Reflüsü (Vezikoüreteral) (VUR), Bebeğim, Sağlık, Voiding Sistografi.
Tags: , , , , , , , ,
trackback

Doğduğun günden beri” adlı yazımda Voiding Sistografi’den bahsetmiştim.

Voiding işeme demekmiş, yani işeme sistografisini çekiyorlar. Tahlilde neler yapıldığının detayını okuyabilirsiniz.

Alka Laboratuarı ismini bize nefrolog doktorumuz Sevinç hanım önerdi. Şimdiye dek doktor veya hasta kime sorduysak yine hep bu ismi duyduk. Hastalarının hepsi bebek ve çocuklar.

Alka aslında, eski Kadıoğlu. Ultrason ve Voiding işlemini yapan doktor da Alev Kadıoğlu. Laboratuar iki katta yerleşmiş; bir katta hasta kaydı ve ödeme alınıyor, ultrason çekiliyor, diğer katta ise Voiding Sistografi gibi başka görüntüleme sistemleri mevcut.

Voiding Sistografi’de Sakinleştirici; İlk seferinde bizim bebek ufaktı ( 1 aylık) diye sakinleştirici verilmedi, bu yüzden çok ağladı, o ağlarken ben de ağladım. Normalde 6 ay ve üzeri bebeklere bu işlem yapılmadan önce bir sakinleştirici veriliyor. Konuyla ilgili daha fazla detay için başlığa tıklayabilirsiniz.

İkinci Voiding; Biz de kızımız için Deflux enjeksiyonundan 10 gün kadar sonra önce enjeksiyonun tutup tutmadığını incelemek adına aynı laboratuarda bir üriner sistem ultrasonu çektirdik. Burada enjeksiyon tuttu görünüyordu. Ama esas sonucu gösteren işlem Voiding Sistografi. Biz de operasyondan 3 ay sonra ise yeniden Voiding Sistografiyi deneyimledik. İşte bu sefer ki detaylar;

İşlem öncesi İdrar Tahlili; En önemlisi, bu işlem yapılmadan önce bir idrar tahlili yaptırılması ve tahlil sonucunun temiz olması gerekiyor. Çünkü yapılan işlem, mevcut bir enfeksiyonu daha çok yayabilir.

İşlem öncesi Beslenme; İşlemin yapılacağı gün bebek işlemden en az 1-2 saat önce beslenmiş olmalı. Saat konusunu net hatırlamıyorum.

Bebeği soyup, üstünde grafiyi çekecek alet olan bir yatağa yatırıyorsunuz. Sonra poposundan bir sakinleştirici veriliyor.

Voiding Nasıl Yapılıyor; Bir boruyla idrar yoluna giriliyor. (Boru lafı korkutmasın, ismi boru, ama kendisi incecik) Bu borudan içeriye serumla bir ilaç veriliyor. Bu ilaç kısa bir süre içinde bebeği işetiyor. İşeme esnasında ise bir hemşire hanım, odanın dışına çıkıp, bir düğmeye basıyor, kısaca bir tür röntgen çekiliyor.

Radyasyon oranı; Tabi ilk etapta radyasyon insanı endişeye düşüren bir kelime. Ancak broşürünü okuduğum ve bahsedildiği kadarıyla, bebeğin aldığı radyasyon, bir insanın günlük yaşamında maruz kaldığı radyasyondan daha az imiş.

İşlem esnasında destek kuvvetler;

Bu işlem yapılırken bebeğin yanında iki kişi olmalı ki çekim esnasında bebeğin ayak ve kolları sabitliyerek hareket etmesini önleyebilesiniz. İlk tecrübemizde bebek altı aylıktan küçük olduğu ve sakinleştirici yapılamadığından dolayı bizi bir hayli zorlamıştı. Bu yüzden bu sefer annelerimiz bize eşlik etmeyi reddettiler. Onun yerine iki arkadaşımız eşlik etti. Ve bu ikinci sefer hem sakinleştirici söz konusu olduğu hem de (idrar yoluna girmek açısından) artık büyüdüğü için ilkine göre “tereyağından kıl çekercesine” çok daha rahat geçti.

Çekim sayısı Kaç tane çekim yapılacağına doktor karar veriyor. Sonra bu çekilenler tek bir grafikte birleştiriliyor ve raporu yazılıyor. Normal şartlar altında, 30 – 60 dakika gibi bir süre içinde işiniz bitiyor.

 

Bizim kızda enjeksiyondan sonra çekilen ultrasonda enjeksiyon tutmuş gibi gözükse de, sistografi sonucunda reflünün derecesinin bir adım bile gerilememiş olduğu ortaya çıktı. Ne yazık ki 5. derece reflü durumunda enjeksiyon veya bebeğin büyümesiyle doğal gerileme olma ihtimali düşükmüş.

Bu durum da 2 yaşına doğru bir ameliyatı gerektiriyor.

Biz, düşük ihtimalle de olsa reflünün sıfırlanması veya hiç olmazsa derecesinde bir gerileme olmasını ümit ediyorduk, ancak gerçekleşmedi.

Eva, 20090416

Konuyla ilgili bazı linkler;

Voiding Sistografi nedir?

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=voiding+sistografi

Reklamlar

Yorumlar»

1. aslitur - 06 Eki 2010

Eva

Bunalrı ilk defa okuyorum nedense… Merak ettim şu an durumunuz nedir? Biz hala ikinciy çektirmedik… Nu kış inşallah ama artık 3 yaşına geldi nasıl olacak diye biraz endişeliyim…

Kolay gelsin 🙂

evaciton - 06 Eki 2010

Tavsiye üzerine bilmem kaçıncı görüş almak üzere son gittiğimiz doktor DMSA ve Voding Sistografisini yeniden yaptırmamızı söyledi. Bir randevu alıp bunları yaptırmaya gideceğiz. Ancak henü randevu ayarlamaya fırsat bulamadık. Bu doktor bize 3,5 aşına kadar yolu var dedi. Her kafadan bir ses çıkıyor, iç güdülerimizi ve dinlediklerimizin bir sentezini dinlemeye çalışıyoruz. Sevgiler, size de kolay gelsin

2. Cevdet Kaya - 29 Ara 2010

Voiding yani işeme sistoüretrografisi çekimi zor olmayan, bebek yada çocuk için tehlikesi olmayan bir tetkik. Ancak sağlık çalışanları için zor ve zahmetli olması dolayısı ile bir de çekimi konusundaki yetersiz bilgiler nedeniyle çok az yerde çekilebilen bir film. Annelere mesajım kesinlikle korkmayın, vezikoüreteral reflünün yapabileceği zararı göz önünde bulundurun.
Ama önemli olan gerekli gereksiz yere de çektirmemek gerekir.
Doç.Dr.Cevdet Kaya
http://www.urolojix.com
http://www.marmarauroloji.blogspot.com


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: