jump to navigation

Böbrek reflüsü nedir, neye sebebiyet verebilir? 15 Haz 2009

Posted by evaciton in Böbrek Reflüsü (Vezikoüreteral) (VUR), Sağlık.
Tags: , , , , , ,
trackback

Bizim durumumuzda, anne karnında 35. haftada bebeğin böbrek kanallarında bir genişleme olduğu ve çok rahat işeyemiyor olabileceği fark edildi. Bu teşhisin akabinde sıkı bir takip yapıldı ve bir haftanın sonunda doğuma gidilmesi kararı verildi. Doğumdan sonra yapılan tetkiklerde 5. derece böbrek reflüsü (Veziko Üreteral Reflü, VUR) teşhisi kondu.

Başka durumlarda bazen biraz daha geç yaşlarda, çocuk bir kaç kere arka arkaya idrar enfeksiyonu geçirdiyse Böbrek reflüsünden şüphelenilerek çocuğa Voiding Sistografi yapılıyor.  Her tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu böbrek reflüsü anlamına gelmeyebiliyor. Salt kız değil erkek çocuklarda da görülebilen bir vaka olmakla birlikte kız çocuklarda daha sık görülen bir rahatsızlık olduğu belirtiliyor.

Böbrek reflüsü, kanallardaki kapak mekanizmasının düzgün çalışmaması sonucu, böbrekten süzülerek mesaneye gitmiş olan idrarın yeniden böbreğe kaçak yapması manasına geliyor. Bu, böbrekler açısından tehlikeli bir durum arz ediyor; doktorumuzun anlattığı ve aklımda kaldığı kadarıyla normalde vücutta ölen hücrelerin yerine yenisi gelir, ancak böbrek nefronları için bu geçerli değilmiş. Ve böbrek nefronları belli sayıda olurmuş. Bu durumda her enfeksiyon ise belirli sayıda nefronun ölmesi ve yerine gelmemesi manasına geliyor. İşte bu yüzden reflüde dikkat edilmesi gereken konu idrar yolu enfeksiyonunun oluşmaması.

Kız çocuklarda enfeksiyon oluşma riskinin erkek çocuklara göre daha fazla olmasının sebebi, kızlarda idrar ve dışkı organlarının birbirine fizik olarak erkek çocuklarınkinden daha yakın olmasına dayandırılıyor. Ancak internetten takip ettiğim bazı yazılarda  çocuğun denize girmesinin veya su dolu küvette yıkanmasının ve hatta dışkısının önüne bulaşmasının enfeksiyonla direkt bir ilişkisinin saptanmadığı ve bu olasılığın düşük olduğu belirtiliyor.

Her şeye rağmen nefrolog doktorumuzun tavsiyesiyle bebeğimizi doğduğundan beri (aslında göbek bağı düştüğünden beri) file üzerinde ve akan suda yıkıyoruz. Hatta daha kolay boşaltılacağı düşüncesiyle bebek küvetini açılır tıpası olacak şekilde almıştık. Bunun faydasını görüyoruz.  Durumla ilgili daha fazla tedbir almak isteyip bebeğini içme suyuyla yıkayanları da duyabilirsiniz ki bize de bu öneri getirildi, ama hayır, biz bu öneriyi hiç uygulamadık.

Nefrolog doktorumuz, cerrahi müdahale geçirene kadar bebeğimizi su dolu küvette yıkamamamızı ya da denize sokmamamızı tavsiye etti.

************************************************************

Konuyla ilgili Alman Hastanesini makalesini okuyabilirsiniz; http://almanhastanesi.com.tr/makale/makaleler/c_uroloji.html

VUR (Vezikoüreteral reflü)

Mesanede basınç artması ile yetersiz olan bir antireflü mekanizması, üretere idrarın geri kaçmasına  neden olur. Bu tedavisi yapılması gereken bir durumdur.

Üriner enfeksiyonlu infantlarda ve küçük çocuklarda %25-40 oranında rastlanmaktadır. Ailesel yatkınlık göstermesi reflünün primer bir patoloji olduğunu düşündürmektedir.

Primer,  embrional gelişim sırasında antireflü mekanizmasında olan gelişim yetersizliği  bu duruma sebep olabilir, zamanla  bu mekanizmanın kendiliğinden normale dönebilme durumu olabilir.

Sekonder,  anatomik veya fonksiyonel bir bozukluk sonucu mesane basıncı aşırı artmakta,  üreter basıncı aşılınca reflü oluşmaktadır.(İnfravezikal obstruksiyonlar, işeme disfonksiyonları, nörojen mesaneler bu sekonder gelişimlere örnek gösterilebilir) Yüksek ateş, yan ağrısı, halsizlik gibi  bir enfeksiyon tablosu ve  böbrek yetersizliğine giden klinik bir tablo ile kendini gösterir. İhmal edildiği  ve tedaviye geç kalındığı takdirde hızla gelişebilecek böbrek yetmezliği tablosunun olabileceği  unutulmamalıdır.

Tanı için Voidingsistoüretrografi ( idrar kaçağı filmi), Ultrasonografi, IVP (ilaçlı böbrek filmi ) ve nükleer incelemeler gerekir.

Değerlendirmede kullanılan Voidingsistoüretrografi için en uygun zaman üriner enfeksiyon tedavisinden hemen sonra, profilaktik antibiyotiğe başlandığında yapılmasıdır. Sonuca göre profilaksiye devam edilebilir veya kesilebilir. Antibiyotiğe rağmen tekrarlayan enfeksiyonda, belirgin reflü de varsa  cerrahi uygulanmalıdır.

VUR da cerrahi olarak iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Reflünün durumuna ve derecesine göre sistoskopi ile mesaneye girilerek özel iğneler aracılığıyla subüreteral enjeksiyon yapılabilir. Daha ileri durumlarda üreteroneosistostomi (üreterovezikal bileşkenin yeniden düzenlenmesi) uygulanır.

 2009 Haziran 15

Konuyla ilgili başkaca link;

http://www.annecocuk.com/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=25785&forum=1

Reklamlar

Yorumlar»

1. ebru - 07 Eki 2011

Bizim vur hikayemiz oğlum 1,5 ve 3 aylıkken İYE geçirmesiyle ortaya çıktı.Ultrason,voiding,sintigrafi derken çift taraflı 4-4 vur teşhisi koyuldu.Gittiğimiz ürolog hemen ameliyat dedi nefroloğumuz ise 2 yaşına kadar çocuğa şans verelim düzelme olmazsa ameliyat düşünürüz dedi.2 yaşında çekilen 2.vodingte sadece 1 çay kaşığı bactrim kullanarak geçen bekleme süreci sonrası reflümüz 0-2 olmuştu.Doktorumuz bile şaşırdı ama çok şükür geçti sayılır.Sizinkide umarım geçmiştir.Bu konuda çok iyi bir nefroloğa denk geldiğimize şükrediyorum.

2. ebru - 07 Eki 2011

Nefroloğumuz Prof.Dr.Salim ÇALIŞKAN, Üroloğumuz ise Prof.Dr. M.İhsan KARAMAN
Fakat ameliyat etmek isteyen İhsan Bey değil Ermeni Hastanesinde bi prof.tu hemen para ve ameliyat muhabbetine girince ilk ve son muaynemiz oldu kendisinde.
Salim hoca voiding ve sintigrafi çekimlerininde gereksiz yapılmasına çok karşı.İhsan hoca 6 ayda 1 çektirin demesine rağmen Salim hoca hayır o kadar kısa zamanda iyileşme olmaz 2 sene beklenecek diyerek biz istememize rağmen bizi voidinge sokmadı çocuğa gereksiz eziyet ve radyasyon demişti.Tavsiye ederim kendisini.

evaciton - 07 Eki 2011

Yorumlarınız ve değerli katkılarınız için teşekkür ederim Ebru.

derya eroglu - 06 Mar 2012

ebru hanım nereye gittiniz hangi hastaneye dün bana böbreklerinde reflü oldugu söylendi sontalı filim cekilecekmiş..ankarada oturuyorum ben siz hangi hastaneye gittiniz..

evaciton - 07 Mar 2012

Biz sondalı filmi hastanede çektirmedik Derya. Bu iş üzerine uzman olan ve İstanbul’da olan bir görüntüleme merkezine gittik. Ne yazık ki Ankara’da yer bilmiyorum. Doktorunuza sorun mutlaka tavsiyede bulunacaktır. Biz de gittiğimiz bu merkezi, doktor tavsiyesiyle bulduk. Ayrıca sorduğum doktorlar da hep aynı yeri işaret ettiler. Bazen her yol Roma’ya çıkıyor 🙂

anthemis - 11 Kas 2013

çok geçmiş olsun öncelikle.benim de kızıma vur teşhisi konuldu. 1,5 yaşında. .3. deredece reflu. su an oğlunuzun sağlığı nasıl? nasıl bir aşamadan geçtiniz? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

evaciton - 11 Kas 2013

Teşekkür ederim. Geçirdiğimiz aşamaları blogda detaylı açıkladım. Kategori altında hepsini bulabilirsiniz. Son gittiğimiz doktor “Büyüdükçe gelişme ve iyileşme olabilir, kesi kesidir, bekleyelim” demişti. Buna göre kuzumuz (kız) bir süredir beklemede. Sizinkine konan teşhisi tam olarak nedir? Yine de sorularınız olursa yeniden irtibata geçelim. Hepimize geçmiş olsun. Sevgiler

3. gülden - 16 May 2012

mükro enjeksiyon denediniz mi? benim oğlumdada aynı problem var biz anne karnındayken öğrendik şuanda 13 yaşında cerrahi müdahale yapıldı geç kalındığı söylendi o yüzden doktorunuzu iyi seçin .acil şifalar bu arada ankara gatada nefrolog faysal hoca var bu konuda uzman hocalardan ona gitmenizi tavsiye ederim

evaciton - 20 Haz 2012

Merhaba Gülden,
Bizde de anne karnındayken ortaya çıktı. Enjeksiyon 4 aylıkken denendi. Bu konudaki yazım; https://evaciton.wordpress.com/2009/04/14/dogdugun-gunden-beri/
Bizde cerrahi müdahele hatta ikinci enjeksyion fikirleri değerlendirildi, ancak nefrologumuz henüz gelişme döneminde olduğu için cerrahiyi o dönemde tavsiye etmedi. Takip eden doktor bir süre beklenebeceğini ve yaplacak tahlillere göre bir karar verilebileceğini söyledi.

4. canan - 17 Ara 2012

10 GÜN SONRA 8 AYLIK OLACAK Bİ OĞLUM VAR İDRARINDAN KIRMIZI TURUNCU RENKLERİN GELMESİYLE DOKTOR AGİTTİK 3 AYLIKKEN GİTTİĞİMİZDE İDRAR TAHLİLLERİNDE HİÇBİRŞEY ÇIKMADIĞI İÇİN ULTRASON ÇEKİLMEDİ 17 GÜN EVELİ AYNI ŞİKAYETLE DOKTORA GİTTİĞİMİZDE İYE OLDUĞUNU ÖĞRENDİK İLAÇ SONRASI BUGÜN ULTRASONA GİRDİK SOL BÖBREKTE 4 MM Bİ GENİŞLEME GÖRÜLDÜ DOKTORUMUZ REFLÜ OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ KÜLTÜR SONUCUNA GÖRE FİLME GİRİCEK OĞLUM BEN BİTMİŞ DURUMDAYIM NAPICAM BİLMİYORUM

evaciton - 17 Ara 2012

Bizimki anne karnında saptanmıştı. Doktor bu renklerin sebebini izah etti mi? Söz konusu insanın evladı olunca gerçekten ebeveynler için yıpratıcı oluyor. Dayanıklı ve sebatkar olmak gerekiyor. Miniklerimiz bizden daha kuvvetli oluyorlar inan. Filme girecek demişsin, doktorunuz tam olarak ne yapmanızı önerdi? Çok geçmiş olsun Canan.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: