jump to navigation

13 Aylık> Gelişim, Beslenme, Yürüme 06 Ağu 2009

Posted by evaciton in Bebek Gelişimi, Beslenme ve İştah.
Tags: , , , , , , ,
trackback

Yürümek;

Kızım artık her yerde dikiliyor ve sıralıyor. Henüz ellerini bırakıp yürümeye başlamadı. Ayağa kalkarken de otururken de oldukça tedbirli davranıyor. Emeklerken illa her iki elinde de bir şeyler olacak, kendi çorapları, oyuncak, ayakkabıları. Ayrıca bizim çoraplarımıza, terliğimize ve ayakkabılara saldırıyor.

Ağzının, çoraplarının yerini öğrenmiş. El, ayak, burun, göz, gibi şeyleri aylardır öğretsem de henüz onların hiçbirini yerini göstermiyor. Yine aylardır hem ayak hem el parmaklarını göstererek ona sayı sayıyorum.

Gelişim;

Bu pazartesi yani 3 Ağustos 2009 tarihinde Nefrolog kontrolüne gittik. Ölçümlere göre 13 aylık kızım şimdi 1 santim uzamış, ancak sadece 100 gram kilo almış!!! 7,800 ve71,5 cm.

Hareketli bir hanım kendileri, doktorumuza yemekle kavga ettiğimizi belirtince yorumu şöyle oldu; “Hareketli bir çocuk, demek ki enerjiyi bir yerden buluyor”. İçime serin sular serpti bu yorum ama bu enerjiyi gerçekten nerden bulduğunu ben de merak etmiyor değilim. Aman alsın da!!!

Beslenme;

Etrafımdakiler sürekli olarak “değişik tatlar vermen lazım” baskısı yapıyorlar. Onlara kalsa 1 yaşını doldurmadan bile çikolata verecekler. Onlara cevabım şu; önce sebze, muhallebi gibi besleyici besinler alsın sona eline ne istiyorsanız verin (çikolata ve sırf şeker içeren meyve esanslı içecekler ve yiyecekler hariç)

1 yaşı geçince verilebilen besinlerden yumurtanın beyazına başlamıştık ama sevmediği için artık vermiyoruz. Muhallebisini süt ve pirinç unuyla yapıp, içine tatlandırmak için pekmez katıyoruz. Halen sebze pütürlü olursa reddediyor, biz de robotta çekip veriyoruz. Ama küçük hanım eline verilen kiraz, ekmek, simit gibi şeyleri bazen ısırıp ağzına atıyormuş gibi yapıyor bazen sadece eliyle keşfediyor, sıkıyor bazen de gerçekten ısırıyor veya ağzında ıslatıp dışarı atıyor  Kısaca bazılarını yiyor, bazılarını da dışarı atıyor.

Bazı gıdaları verirken eğer bunlar benim mideme dokunabiliyorsa ona da dokunur mu endişesiyle hareket ediyorum.

Dil becerisi;

Nedense anneannesi veya bakıcısının o gün kısa bir sürede öğrettiği şeyleri daha çabuk kapıyor, bunun sebebi ne olabilir acaba? Örneğin kaç yaşındasın diye sorulduğunda parmağıyla 1 yapması. Bunu öğreneli bir ay oldu. Bir de nerdeyse 3 dilden el çırpma komutunu anlıyor. Atta’yı daha önce anlamaya başladı, “bye bye” yapmaya bayılıyor çünkü “bye bye” yapınca attaya gidildiğini öğrendi

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: