jump to navigation

İdrar Enfeksiyonu Kronolojimiz 13 Ağu 2009

Posted by evaciton in Böbrek Reflüsü (Vezikoüreteral) (VUR), Sağlık, Tuvalet Eğitimi.
Tags: , , , , , , , ,
trackback

3 Ekim 2008’de 3 Aylıkken 10 gün arayla 2 defa arka arkaya hastanede serumla yatmıştı kızım. Önceki yazılardan hatırlarsanız enfeksiyon arka araya olunca 5 Kasım’da böbrek kanallarına Deflux enjekte etmişlerdi.

Ancak işe yaramadığı 6 ay sonra ortaya çıktı çünkü;

30 Mart 2009’da 9 aylık olduğunda yine arka arkaya 2 atak geçirdi. Büyüdüğü için bu seferki tedavi antibiyotik, iğne ve yeniden antibiyotik şeklinde hastane yerine evde yapıldı. Ama sanki geçen seferkine göre uzun sürdü.

Sonrasında ne olur olmaz diyerek kayınvalidemin fikriyle yaşı tuvalet eğitimi için erken olmasına rağmen lazımlık almıştık. Düşüncemize göre ıkındığı anda fark edip lazımlığa oturtacaktık böylece önüne kaka bulaşmasını engelleyecektik. Ender de olsa kendi de lazımlığı göstermeye başladı. Ama ufak bir konuyu kaçırmışız, bazen ıkınma sesini duymuyoruz veya çaktırmadan üstüne yapabiliyor. Son bir iki kakasını ne yazık ki kaçırdık. Bununla alakası var mı yok mu bilemiyoruz. Zira internette bulduğum konuyla ilgili bir yazıya göre enfeksiyon geçirmesinin, kakasının önüne bulaşmasıyla, küvete veya denize direkt sokulmasıyla direkt bir alaka bulunmuyormuş.

Nefrolog doktorumuzun bu konudaki tavrı gayet net; “Kesinlikle su dolu küvete veya denize sokmayın” diyor. Yurtdışında ikinci görüş sorduğumuz Ürolog doktor ise “Koruyucu antibiyotik aldığı sürece korkulacak bir şey yok” demişti. Doğrusu hangisi bilmiyorum, tek bildiğim gerekli bütün tedbirleri aldığımız halde;

10 Ağustos pazartesi itibariyle yeniden bir enfeksiyon geçiriyor olduğu. Çok geç kalmıştık!!!

Her neyse hastane acilindeki nöbetçi doktorun ifadesi doğru mu bilemiyorum ama bunun bir pyelonefrit atağı değil basit bir idrar yolu enfeksiyonu olduğunu belirtti. Bunu nefrolog doktorumuz ile teyit etmedim, ama buna inanmak istiyorum.

Yine enterokok (Enterococcus faecalis) bakterisi üredi yavrucakta, büyük ihtimalle kakasından kaynaklanıyor.

Arada iştahsızlığı zaten vardı, sanırım sağ üst arkada bir diş geliyor. Belki iştahsızlığı bundandır.

Off off of diyorum. Pazartesi hastaneye taşındık, gidene kadar ateşi 37,6 olmuş.

Enteresandır kızın ateşi benimki gibi düşük, yani 36,6 dereceyi gördüğünde ılıklaşıyor. Ateş 37 derece ise anla ki hasta. Hani diyorlar ya 37,5’ dereceden öncesi ateş sayılmaz, işte bu bizim aile için kesinlikle geçerli değil. Benim de ateşim 37 oldu mu hastayımdır. Doktorların standartları bizim aile için belli ki geçeri değil.

Umarım hızla bu enfeksiyon geçer de ikinci atağı yaşamayız. Amin

—————————————-

Bugün 23 Ekim 2009 gece saat 00:44 Cuma gününün ilk dakikaları. Üstte bahsettiğim enfeksiyonun tedavisi Eylül’ün başına kadar sürdü.

9 Ekim 2009’da suçiçeği aşımızı olduk ki gece yarısı inleme, kusma ve sabah gibi (10 Ekim 2009) yüksek ateşler yeniden idrar tahliline gittikçe (aşıyla enfeksiyonun birbiriyle hiç alakası yok ama tarih anlamında bana mil taşı) Sonuç; yine enfeksiyon, bu da ilk seferkiler gibi yüksek ateşle. Bakteri E. Coli, yani ilk seferkiyle aynı. Önce ağızdan başladık ama ateş 38.9 görünce iğne formuna geçtik.

Henüz ürolog ile konuşmadık ama tahminen ameliyatın gündeme gelmesi gerekecek. Yine de belli olmaz…

**************************

Ürologumuz Ekim’in 3. haftası kongre sebebiyle yurtdışında olunca biz kendisine ancak bu hafta yani 2 Kasım 2009 tarihinde ulaşabildik. Ulaşabildik ulaşabilmesine ama arada hanım bu sefer de mantar olmuş…

10- 19 Ekim arası iğne olmuştu. 13.- 14. günlerde idrar tahlili yaptırmamız gerekiyordu, ancak bir türlü vermeyi başaramadık; ya dışkı yapacağını zannettiğimiz zamanda idrarını yaptı ve boşa gitti ya torba takıldığında dışkısını da yaptı, kısaca bir türlü olmadı. Biz de idrar tahlilini beklerden geciktirdiğimiz son kalan Pnömokok aşısını daha fazla gecikmeden yaptırdık. İdrar tahlilini ise 31 Ekim cumartesi günü yaptırmayı başardık ve 3 Kasım günü çıkan kültür sonucu candida cinsi maya….

Cumartesi tedavi edici antibiyotiğe başlamıştık mantar çıkınca dün akşam itibariyle normal koruyucu antibiyotiğe devam ve bu sabah itibariyle de mantar tedavisine  başlamış olduk.

Sanırım ameliyat konusu arık gündeme geliyor…

Demir konusu ise hak getire, epeydir almıyor ve ben sormayı bile unuttum.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: