jump to navigation

DMSA; 2. çekim 20090823 26 Ağu 2009

Posted by evaciton in DMSA; Böbrek Sintigrafisi.
trackback

Görüntüleme merkezinde konuşurken öğrendim ki bizden istenen Statik DMSA imiş; yani radyoaktif madde zerkedildikten sonra 1,5 2 saat beklenip değişik açılardan yapılan çekimin toplam süresi 15 dakika. Dinamik DMSA çekiminde ise radyoaktif madde verilir verilmez çekime başlanıyormuş ve bu 45 dakika sürüyormuş.

Bizim için DMSA tam bir yıl arayla tekrarlanmış oldu. 

İlk DMSA çekimi geçen sene 25 Ağustos 2008’de yapılmış. Bu sene de 23 Ağustos’ta çekilmiş oldu. Rapor tarihi ise 25 Ağustos. Enteresan tesadüf.

Amaç ameliyat öncesi böbrek fonksiyonlarını gözlemlemek ve nerede olduğumuzu bilmek. Ancak bu bilgiyi almak bizim için bu sefer geçen seferkine kıyasla bir hayli zor oldu. Geçtiğimiz sefer kızım çok minik idi, uyumuştu ve şansımıza işlem esnasında uyanmamıştı. Kat bu sefer ne yazık ki bu konuda sıkıntı çektik.

Görüntüleme merkezinde tanışıp başta anlaştığı kızla radyoaktif madde iğneyle zerkedildikten sonra artık anlaşmıyordu!!! Çünkü bizi karşılayan, iğneyi ve çekimi yapan aynı kız idi.

İğneden sonra çıktık biraz parkta oynattık, sallandırdık, kaydırakta kaydırdık. Sonra 11:30 gibi uyuttuk. 30 dakika geçmişti uyuyalı. Oh tamam dedik. Ama nerdeeee?

Kızımızı görüntüleme için yatağa yerleştirirken uyandı ve ağlamaya başladı!!

Geçen sefer15 dakikada biten çekim işlemi bu sefer kızımızın avaz avaz ağlamasından dolayı 3 taksitte bitebildi, muhtemelen 1,5 saat sürmüştür

10 Ağustos’tan beri süren tedavi esnasında yediği iğne, gördüğü hastane, doktor ve hemşire sayısı onu artık ürkek yaptı. İdrar tahlilinde bile torba bağlamak için yatıramıyoruz bağıra bağıra ağlıyor. Ultrasonda ağladığından bahsetmişim. Orada da çok ağlamıştı ama DMSA’da daha fazla ağladı.

Sanki ağlama şiddeti git gide artıyor. Ve biz ameliyat öncesinde mutlaka bir pedagog’a gitmemiz gerektiğini düşünmeye başladık. Artık doktor, hastane yatağı filan gördü mü direkt ağlamaya başlıyor.

DMSA sonuçları dün (yani 25 Ağustos 2009 Salı) geldi. Ürolog doktorumuz bu sonuçlara göre ameliyat için 24 aylığa kadar bekleyebileceğimizi belirtti.

Rapor sonuçları geçen seferkiyle  tıpatıp aynı olmakla birlikte daha sonra burada yazacağım.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: