jump to navigation

Tuvalet Eğitimi/ Tuvalet İletişimi 08 Eyl 2009

Posted by evaciton in Bebek Gelişimi, Bebeğim, Tuvalet Eğitimi.
Tags: , , ,
trackback

Eee geldi mi eee? Eee mi var?

İdrar Enfeksiyonu Kronolojisinde Mart – Mayıs 2009 dönemi arasında geçirdiğimiz enfeksiyondan sonra lazımlık almaya karar verdiğimizden bahsetmiştim. “Sonrasında ne olur olmaz diyerek kayınvalidemin fikriyle yaşı tuvalet eğitimi için erken olmasına rağmen lazımlık almıştık. Düşüncemize göre ıkındığı anda fark edip lazımlığa oturtacaktık böylece önüne kaka bulaşmasını engelleyecektik. Ender de olsa kendi de lazımlığı göstermeye başladı. Ama ufak bir konuyu kaçırmışız, bazen ıkınma sesini duymuyoruz veya çaktırmadan üstüne yapabiliyor. Son bir iki kakasını ne yazık ki kaçırdık. Bununla alakası var mı yok mu bilemiyoruz. Zira internette bulduğum konuyla ilgili bir yazıya göre enfeksiyon geçirmesinin, kakasının önüne bulaşmasıyla, küvete veya denize direkt sokulmasıyla direkt bir alaka bulunmuyormuş.”

Geçtiğimiz ay (Ağustos 2009) yeniden idrar yolu enfeksiyonu geçirdi (İYE). Dışkı bulaşmasının İYE’ye bir etkisi olmadığını belirten literatür taramasından daha önce bir yazımda bahsetmiştim. Yani yanılıyor olabilirim ama konuştuğum birkaç laborant ve sair insandan sonra “Enterococcus Faecalis” bakterisinin üremesiyle oluşan İYE’nin bulaşmadan kaynaklandığı konusunda tüme vardım. O yüzden kakasını yakalamak konusu bizim için önem arzettiği fikrindeyim.

Yine başka bir yazımda hanımefendinin ıkınmasını yakalayamaz olduğumuza belirtmiştim. Bazen bağırıyor, ama çoğu zaman çoğu şey içn bağırdığından anlamakta gecikiyoruz ya da yaptıktan sonra bağırıyor. Fakat şimdi model değiştirdik; diğerin göre daha zor da olsa ne zaman kaka yapacağını aslında anlayabiliyoruz; durgunlaşıyor ve yüz ifadesi değişiyor, gözleri ağlamaklı oluyor.

Bugün maillerimi silmek için tararken tam da bununla ilgili bir habere denk geldim. Aktüel’de çıkmış olan konunun ismi Bezsiz Bebek hareketi (Diaperbabyfree). Amerikalı anneler bu konuda girişimde bulunup bebeği doğduğu günden itibaren tuvalet konusunda iletişim kurarak bezsiz büyütmeye girişmişler.

Bu mail bana üyesi olduğum Entrepreneurship Yahoo grubundan geldi. Konuyu linkinden buldum aynen buraya kopyalıyorum.

************************************

Bebekler, “Tuvalet İletişimi” Adlı Yöntemle Bezden Kurtuluyor

“Çişşşşşşşşşşşşş,hadi Bebişim Çişşşşş…”

Amerikalı iki anne tarafından başlatılan ve dünyada hızla yayılan Bezsiz Bebek hareketi, en kısa sürede bebeği bezden kurtarmayı hedefliyor. Bezsiz Bebek uygulayıcıları, kurdukları DiaperBabyFree organizasyonuyla 2004 yılından beri deneyimlerini 75 ülkeye yayılmış takipçileriyle paylaşıyor. Tuvalet İletişimi (Tİ) yöntemi Türkiye’de de genç anneler tarafından uygulanıyor. Christine Gross-Loh tarafından yazılan ve Nesil Yayınları tarafından basılan “Tuvalet Eğitimine Doğal Alternatif Bezsiz Bebek” adlı kitap yöntemin tüm ayrıntılarını anlatıyor. Kitapta okuduklarınız son derece tanıdık gelirse şaşırmayın…

Yaklaşık 6 aylık bir bebeğin lazımlıkta oturduğunu düşünün, ya da annesinin onu tuvalete götürdüğünü”Henüz çok erken” dersiniz değil mi? Oysa ki ABD kaynaklı “Tİ” yani “Tuvalet İletişimi” yöntemini esas alan Bezsiz Bebek hareketi (Diaperbabyfree) üyeleri hiç de böyle düşünmüyor. “Tİ” yöntemini benimseyen bazı ebeveynler, çocuklarını doğdukları andan itibaren hiç bez kullanmadan yetiştirmeyi tercih ediyorlar. “Eğitim” değil “iletişim” olduğunun altı çizilen yöntemin esası, bebeğinizin tuvalet ihtiyacına ilişkin verdiği sinyalleri yakalayıp onu lazımlığa ya da tuvalete götürmekten ibaret. Çünkü Tİ uygulayıcıları bebeklerin doğuştan kendi ihtiyaçlarının farkında olduklarını ve bu ihtiyacı çeşitli yöntemlerle ebeveynlerine ilettiklerini ifade ediyorlar.
Bu hareketin öncüleri Melinda Rothstein ve Rachel Milgroom. Bu iki anne, bebeklerini gözlemliyor ve onların kendi ihtiyaçlarını etraflarında bulunanlara çeşitli yöntemlerle ilettiklerini fark ediyorlar. Yani bebekler nasıl ki acıktıklarında, uykuları geldiğinde bunu bir şekilde belli ediyorlarsa, tuvalet ihtiyacı için de kullandıkları kimi işaretleri var. Ebeveyn çocuğunu dikkatle takip ettiğinde, tuvalet ihtiyacı hissettiğinde nasıl tepkiler verdiğini kısa sürede anlayabiliyor. O zaman yapılacak şey; bu işaretleri alan anne ya da babanın bebeği lazımlığa oturtması ve mesela “çişşşş” gibi bir sesli işaret vermesi. Bu bir süre yapılırsa; anne bebeğinin ne zaman tuvalet ihtiyacı olduğunu, bebek de ne zaman çişini yapacağını anlamaya başlıyor. Elbette bu süreçte ufak tefek kazalar olabiliyor. Özellikle idrar işaretini almak ve kontrol altına almak daha zor.

Biz bu yöntemi biliyoruz
Bu satırları okuyan birçoğunuzun şaşkınlıkla gülümsediğini, “İyi ama bu zaten bilinen bir şey değil mi? Annelerimizin yöntemi zaten bu değil mi? Amerika yeniden mi keşfediliyor?” dediğinizi duyar gibiyim, Amerika yeniden keşfedilmiyor ama Amerikalı iki anne yeni “keşfettikleri” bu Doğu’da birçok ülkede geleneksel olarak uygulanan yöntemi, Tuvalet İletişimi adını vererek başka anne-babaların da katılımıyla 75 ülkeyi kapsayan bir ağ haline getirdiler. “Çişşşşşşş, hadi bebişim çişşşşşş” Büyük ihtimalle annenizin sizin de kulağınıza fısıldadığı bu sihirli cümleyi çok yakından tanıyorsunuzÇünkü yine büyük ihtimalle onu henüz bebek olan torununun kulağına da böyle seslenirken izlediniz. Ya da belki de siz de bebeğinizi zaten böyle alıştırdınız tuvaleteHenüz bebeğin çişini hızla emen, “işiyorum işiyorum popom kuru kalıyor” diye bebeklere “dans ettiren ultra emici çocuk bezleri” yokken, annelerin pamuklu kumaştan bezlerle bebeklerini bezlediği, sonra o bezleri kaynatarak yıkayıp ağarttığı günlerde, bu ve benzeri cümleler de sık sık tekrarlanıyordu, bebeklerin kulaklarınaYani bizim atadan kalma yönteme Amerikalılar “Tİ” demiş. Her ne kadar atadan kalma bir yöntemse de günümüzde Türkiye’de çok uygulanmıyor Tİ. Yeni anneler tercihlerini daha çok hazır bezlerden yana kullanıyor. Ama elbette bu yöntemi kullananlar da var. Sayıları çok olmasa da bir an önce çocuklarını bezden kurtararak, deneyimlerini internet üzerinden birbirleriyle paylaşan annelerin çoğu durumdan çok memnun. Bezsiz yaşamın çocuklarını daha mutlu ettiğini, daha özgürleştirdiğini söylüyorlar.

Haberin devamını Yeni Aktüel dergisinin 198. sayısında bulabilirsiniz!

Reklamlar

Yorumlar»

1. ÇokBilmiş - 14 Kas 2011

Buna şartlı refleks deniyor ve insan yavrusunu şartlı refleks ile yetiştirmek fikri benim hoşuma gitmiyor. Gerçi ben de kızımı 6. aydan bu yana tuvalete oturtuyorum ve 12. ayından sonra kakasını asla altına yapmadı. Buna rağmen çişini tutabilmesi 24. ayını buldu. Demek ki kasları ancak gelişti.
Yine de sırf kaka temizleme eziyetinden kurtulmak için ikinci bebeğimi de erkenden tuvalete oturtacağım 🙂
Kızım bazen elindeki kitaba filan dalıp çişini yapmıyor. “Bıraz kızım çişini” diyorum. “Bırakmak” kelimesini daha rahat kabullendi. Bir de musluğu açıyorum. Su sesini duyunca çişini asla tutamıyor 🙂

2. evaciton - 15 Kas 2011

Biz de durum zorunluydu, ama çiş kısmı geç geldi, bunun sebebi biziz üşenmeyip düzgün takip etmeye niyet etseydik kanımca 2 yaşından önce bu iş otururdu.

Eskiler de 6 ayda oturturlarmış. Bir bebeğin oturması 6 ay civarı mümkün oluyor. Desteksiz oturur hale gelen bebek lazımlıkta kendi başına düşmeden oturabildiği sürece problem yok. Sonuçta kaslar gelişince idrar ve kakayı tutabiliyorlar. Bizler 1 yaşında tuvaleti bilirmişiz. Nedense şimdiki zamanda lazımlıklı mama iskemlesi kavramı ortadan kalkmış. Neymiş çocuk yemek ve tuvalet zamanını ayn sanmasınmış 🙂 Ayrıca 2- 3 yaşı beklemek modern ebeveynlik haline gelmiş 🙂

Şartlı refleks kötü bir şey değl ki, sonuçta bebekler bizden istikrarlı bir rutin bekliyorlarsa bu eğitim de onun bir parçası. Sonuçta bebeklerimiz için yapmak istediğimiz onların zararlarına değil 🙂


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: