jump to navigation

İlaçlar ve Alerjik Durumlar 10 Eki 2009

Posted by evaciton in Alerji, Sağlık.
Tags: , , ,
trackback

15 gün önce cumartesi sabahı kızımın kasıklarında (bez bitimlerinde) ve az miktarda da kolunda kızarıklık olduğunu farkettik.

Hafif ateş ve huysuzluk ta söz konusu olduğu için hemen doktora gittik. Doktor alt tarafın viral enfeksiyon üst tarafın ise ürtiker sebepli olabileceğini ifade etti. Bir süre yumurtayı kestik. Ateş için Calpol, alerji için Zyrtec verdi.

Annem benim küçükken bazı ilaçlara karşı alerjim olduğunu ve kızım için de benzeri bir durumun geçerli olabileceğini belirtti. Malumunuz 4 günlükten beri koruyucu ilaç alıyoruz. Son aylarda geçirdiğimiz İYE atağından sonra bu ilaç değişti. Bu ilaca karşı alerjik tepki vermiş olabilceği tahmini ön plana çıktı.

Bir kaç doktorlar konuştuk, bunlardan biri de nefrologumuz idi. İlacın genelde bu tip reaksiyonları başlarda yapacağını, diğer türünün ise çok ender mümkün olduğunu belirtti.

Neyse bir günü Zyrtec’siz geçirdikten sonra Pazar günü döküntülerin fazlalaştığını farkedince daha fazla bekletmeden Zyrtec’e başladık. ortalama bir hafta içinde döküntüler sona erdi. Hem Zyrtec geçirdiğine göre bunun alerjik bir reaksiyon olduğu netleşmiş oldu hem de arada konuştuğumuz bir iki doktor sayesinde olayın ilaçtan (Bactrim) kaynaklandığına kani olduk.

Şimdilik biraz mecburiyetten bu ilaca devam ediyoruz, ancak aşıyı yapan doktor yeniden alerjik bir reaksiyon oluşursa ilacın derhal kesilmesi gerektiğini belirtti.

16 Ekim Cuma;

Geçtğimiz hafta ben bu yazıyı yazdıktan bir süre sonra farkettik ki koruyucu ilacın alerjik döngüsü tekrarlama yoluna girdi. Cuma günü sabaha karşı inlemeyle uyanan kızım önce kusarak rahatladı, ertesi gün yine hafif yanaklarında da kızarıklık vardı aynı ilk seferdeki gibi, biz o kızarıklıkları başka şeyden kaynaklandığını sandığımız için üzerinde durmamıştık. İpuçlarını birleştirince alerjinin tekrarının başladığını anladık. Yani; geçen sefer de önce hafif bir kusma, yanaklarda pembeleşme, devamında ertesi gün uyandığında farkettiğimiz kızarıklıklar. Meğer aynı günün sabahı bizi yine yeni bir süpriz bekliyormuş ; bu sefer ateşli bir İYE…Dolayısıyla mecburen ilaç değişmiş oldu!

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: