jump to navigation

Gelenekler; Bez Kesme Töreni 2008 (Kortadura de Faşadura) 22 Eki 2009

Posted by evaciton in Gelenekler, Hamilelik.
Tags: , ,
trackback

Sadece Türkiye’de uygulandığını anladığım faşadura yani bez kesme töreni, hamilelikte bebeğin ilk hediyelerinin gelmesini ve inanışa göre ilk eşyalarının eve gelmesi için başlangıç sayılıyor. Bu törenden önce hiç bir şekilde bebek için bir alışveriş yapılmıyor. 

İkizlerin Bez Kesme Töreni 2013 için tıklayın.

Buradaki yaygın uyulamaya göre hamileliğin 5. ya da 7. aylarında ve pazartesi veya perşembe yapılıyor. Pazartesi ve perşembe çeşitli sebeplerden kutsal günler sayılıyorlar.

Faşadura yani bebek giyimlerinin hazırlanması töreni her bebek bekleyen müstakbel annenin düzenlediği geleneksel bir gündür. Ve bu tören her hamilelikte yapılır.
Bez kesme töreni evde veya bir lokalde yapılabiliyor.

Bizim deneyimimizde önce bez kesmenin nerede uygulanması ve kaç kişinin çağrılması gerektiğine daha sonra bunun maliyetine bakıldı. Hatta bir ara yapmamaya bile karar vermiştik. Çünkü böyle bir daveti bir lokalde vermek çok ekonomik değil. Hele de çağıracağın kişi sayısı habire artmaktaysa 😦

Açıkçası ben evde yapıp yorulmak istemedim. Yapsaydım da peypder pey yapmak niyetindeydim. Neyse biraz gel gitler yaşandıktan sonra sonunda bir yerde karar kıldık ve sıra tarih seçimine geldi.  Ben  5. veya 7. ay olarak biliyordum ama havaların ısınacağını düşünerek 7 ye bırakmak istemiyordum, etrafımdakiler ise ısrarla 7 istiyorlardı. Neyse aniden bir gün bir takım bayramlara denk geleceği ve bu yüzden 8. aya sarkacağı anlaşılan bez kesme töreninin bir an önce yapılması gerektiği ortaya çıkınca apar topar tarih belirledik. Yanlış hatırlamıyorsam tarih hamursuz (Pesah) bayramına ya da girişine denk geldi; 25. haftalıkken Nisan 17, 2008

Galiba kayınvalidem mermerşahileri almıştı. Bez alınırken belli bir metraj söylenmezmiş, kumaş açıldıktan sonra bir yerinden makas attırılırmış. Eşimin bir kuzeni de sepeti ayarladı.

Neyse davetlilerden gelebilenler lokale geldi. Oturuldu, sohbet edildi, fotoğraf çekildi. Yemekten sonraydı sanıyorum, sıra bez  kesmeye geldi. Bezi kesmesi için anası ve babası hayatta olan biri seçilirmiş. Kuzenlerimden biri bezi tutarken diğeri de kesme işini üstlendi.

Bezin neresinden kesilmesi gerektiği konusunda uzlaşamadık, önce “eninden” dediler, sonra “bebeğin ömrü uzun olsun diye boyuna kesilir” dediler. Sanırım önce enine sonra da boylu boyunca makaslandı.

Bu esnada bezin üzerine şeker ve altın atıldı. Sonra kesilen bez içindeki şeker ve altınlar o sepetin içine kondu, yanlış hatırlamıyorsam ardından da bir pasta kesildi.

Geleneğe göre bu törenden sonra sonra eve bebek eşyaları alınarak hazırlığa başlanabilir.

Bizim kuzunun doğduktan sonra giyeceği gömleğini ve mermerşahiden kesilen tülbentlerini anneannem dikmişti. Ve gerçekten hastaneden, bu gömleği doğar doğmaz bebeğe giydirmelerini rica ediyorlar.

Araştırdım bu işin doğrusu nedir diye ve bakın Sevivon’da neler yazıyor;

Anne adayı evinde bir davet verir. Bu davet sırasında masaya konan bir parça patiska veya mermerşahi makasla kesilir, hayır duaları edilir. Bu kesilen kumaşla bebeğin ilk doğduğu anda üzerine giyeceği küçük gömlek dikilir. Arta kalan kumaşla da mendiller ve ara bezleri yapılabilir. Bu törenden sonra anne adayı artık bebeği için gerekli giyim eşyalarını satın alabilir ve hazırlayabilir.

Törende yapılanlar;
İlk 5. ayını bitiren anne adayları tarafından yapılır. Fakat 7. ay içinde de uygulanabilir. Bu tören her hamilelikte yapılır.

Kumaş genelde baba adayının ailesinin tarafından, yakınlık derecesi en fazla olan, annesi babası hayatta olan bir hanım tarafından kesilir. Kumaş kesildikten sonra üstüne şekerler, pirinçler ve altın paralar atılabilir. Bu doğacak bebeğin ömrünün mutlu, bereketli geçmesinin temennisidir.
Kumaşın kesilmesinden sonra kurulan tatlı sofrasından bütün davetliler yerler ve içerler.
Kortadura de faşadura geleneği yaşadığımız toplumun her kesiminde uygulanmaktadır. Bu tören kimi ailelerde ekonomik durumları doğrultusunda evlerinde mütevazi bir biçimde, kimi ailelerde ise lokallerde veya otel salonlarında kutlanmaktadır.
Bu düzenlemelerin daha fazla bir Sefarad geleneği olduğu ileri sürülmekte, Aşkenazlarda bu tür örneklere fazla rastlanmamaktadır.
İsrael’de kortadura de faşadura uygulanmamakta, sadece Türkiye’den İsrail’e göç etmiş ailelerde bu gelenek sürdürülmektedir.
Dünya Yahudi toplumlarında da durum aynı olup sadece Sefaradların bir bölümü bu geleneği hala sürdürmektedirler.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: