jump to navigation

Açık ameliyat (Üreteroneosistostomi) gündeme geliyor 04 Kas 2009

Posted by evaciton in Böbrek Reflüsü (Vezikoüreteral) (VUR), Bebeğim, Sağlık.
Tags: , , , , ,
trackback

 Doğduğundan beri genelde hep arka arkaya ara 10 civarı gün arayla 2 kez enfeksiyon atağı geçirdi.  Biri bir hayli  uzun süren toplam 6 kere enfeksiyon geçirdi, şimdi de mantar geçiriyor. Bunların 3 tanesi ateşli enfeksiyon idi.  (Tarih sırasıyla 3 – 11 Ekim- 24 Ekim- 5 Kasım 2008 2 kere ateşli, 5 Kasım Deflux, 30 Mart- 18 Nisan, 28 Nisan- 8 Mayıs, 10 Ağustos- 4 Eylül, 10 Ekim 2009 ateşli enfeksiyon ve son olarak 31 Ekim mantar)

Ameliyat konusunda fikir ve kararlar ile ilgili olarak okunacak ilk yazı / Enfeksiyonlarla ilgili olarak okunacak ilk yazı / Tuvalet İletişimiyle ilgili yazıları öncelikli olarak okuyabilirsiniz.

 10 aylıktan beri lazımlığa oturttuğumuz halde aralarda dışkısını kaçırdığımız gibi, bazen dışkısı gelince bağıran küçük hanım bazen de dışkısını altına yapıp sonrasında bağırıyor. Mahsus yapıyor gibi. Terrible 2’ya giriş erken başladı; her şeye itiraz, biraz şımarıklık, istemediği şeyler için deli gibi ağlayıp kendini geriye atmalar vardı daha da şiddetlendi.

 2 Kasım 2009 Pazartesi günü ürolog doktorumuzla gerçekleştirdiğimiz konuşma açık ameliyatın önünü açtı. Aslında 2. kere Deflux düşünüyordu ancak 31 Ekim’de verdiğimiz idrarın kültüründe 100 bin mantar çıkmasından o da rahatsız olmuş, yeniden Deflux yapma fikrinden vazgeçti. Ayrıca çocuk doktoruyla gerçekleştirdiği görüş alışverişi sonucu anladığımız kadarıyla en geç yılbaşına kadar bu ameliyat (Üreteroneosistostomi) gündeme gelecek.

 Bu ameliyata girmeden önce kızımızın durumdan haberdar olabilmesi ve psikolojisi açısından ameliyat öncesi ameliyat oyunu oynamamız gerekecek. Ürolog bunu öğreteceğini belirtti. Bunun için öncelikle evimizde üzerinde oynanabilecek bir kız bebek araştırmamız yoksa da edinmemiz gerekecek.

 Ameliyat sonrasında da bu tip dikişler zor kaynadığı ve kaynayana kadar bakterilere açık oldukları için dikişler kaynayana kadar ortalama 2 ay kadar yine de antibiyotik alması gerekeceğini öğrendik.  Yani bir süre daha antibiyotikten kurtulamayacağız.  Ama önemli olan genelde ameliyatla rahatsızlığın tedavi olması ve bundan sonrasında antibiyotik kullanmak zorunda kalmaması.

 Ameliyat sonrası artık Voiding Sistografi tekrarlanmıyormuş, onun yerine kontrol amaçlı ultrason öneriliyormuş.

Reklamlar

Yorumlar»

1. necla - 18 Ara 2013

Eva hanim mrb.sizinle daha oncede cocukkarimizdaki bobrwk sorunu hakkinda konusmustuk.oglumun 4-4 reflusu ameliyatsiz iyilesti Allaha sukur.simdi bude 9 aylik kizim bar ayni rahatsizkik ondada varmis.simdide silbastan onun tedavisiyle ugrasiyoz ctesi alkada voiding cekilcek.ben kizinizin durumunu merak ettim reflunuz ne durunda umarim oda kendi kendine iyulesmistir.

evaciton - 26 Ara 2013

İyileştiğini nasıl teyit ettiniz? Hangi doktordan yardım almıştınız, hatırlatır mısınız? Kızınızdaki rahatsızlık nasıl saptandı, anne karnında değil anladığım kadarıyla?

necla - 07 Oca 2014

Kizim 2 aylikken atessiz iye gecirdi.muhtemelen reflu diyr koruyucu baslandi.7 aylikken farkli bi nefrologa gittik koruyucusunu kestirdi ultrasona bakarak.9 aylikken atesli iye gecirdi onun sonucunda alkada voiding yapıldı sonuc reflü yok darlik yok.genetik olarak yatkinlik var diyo nefrologimuz.kizim bi sure daha koruyucu kullanacak.oglumunda 2 yasindaki vvoidinginde 4-4 reflu 0-2 ye dustu.koruyucuyu kestik 2.5 senedirde iye olmuyor.bi ara o 2 iyilesmisni diye bakilcak ama doktoru duruyosa bile ameliyat gerekmeyebilir dedi.

necla - 07 Oca 2014

2 yaşına kadar doktorumuz prof.salim caliskandi onun sayesinde oglum ameliyat olmadi cok doktor gezdik hep ameliyat dediler bitek o bekleyelim dedi.simdi capada yonetimde oldugu icin ona gidemiyoruz malesef.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: