jump to navigation

Doğuma giderken, hastanede ve çıkışında bir annenin nelere ihtiyacı olabilir? Bölüm 1 25 Kas 2009

Posted by evaciton in Acemi anne ve babanın günlüğü, Doğuma giderken hastane ihtiyaçlarım.
Tags: , , , , , , , , , , , , ,
trackback

Eve bebek geliyorsa ve sizin ilk bebeğiniz ise, acemi ebeveynler olarak gerçekten sormak ve öğrenmek isteyeceğiniz çok şey oluyor. Tabii gelecek yavrunun heyecanı da cabası 🙂

Acaba nasıl bir şey olacak, kime benzeyecek, sağlığı nasıl olacak, ağırlığı ve uzunluğu ne olacak…

Doğum normal mi yoksa sezaryen mi olmalı? Hastaneye giderken yanımda neler olmalı? Oradan neler verecekler? Bebek dostu bir hastane mi?

Hamilelik öncesi ve hastane araştırma kısmına girmeden bu yazıda size sadece hastaneye giderken yanınıza neler almanız gerektiğini yazıyorum. Bu yazının 2. bölümü bebeklerin ihtiyaçlarıyla ilgilidir.

 1. Atılabilir donlar;  Birçok bebek mağazasında ucuza bulabileceğiniz atılabilir donlar, Donların bedeninize uygun seçmeniz önemli.
 2. Emzirme sutyeni; 3–4 tane emzirme sutyeni. Bu sutyenlerin tipleri değişken; önden bağlanan var, arkada bağlanan var. Üzerinizde deneyim hangisiyle rahat edeceğinize karar vermelisiniz. Bunu hastaneden kullanmaya başlayacaksınız. Sık çamaşır değiştiren bir tipseniz ve sütünüz de bol gelir ise 3–4 tane yetmeyebilir. Buna hastaneden çıktıktan sonraki günlerde karar verebilirsiniz.
 3. Pijama / Gecelik; Emzirme kolaylığı açısından önü rahat açılabilir pijama, gecelik, ya da evde de rahat ettiğiniz tişört vesaire. Yani ile lohusaya özel markalı giyim almanız gerekmiyor.
 4. Hırka/ Sabahlık; Hangi mevsimde doğum yapıyorsanız ona göre, hamilelikte bile çok üşüyen bir tipseniz yanınızda mutlaka hırka, gecelik üstü bir şeyler almanızı tavsiye ederim.
 5. Saçlar; Eğer çabuk daralan bir tipseniz ya doğuma girmeden saçlarınızı biraz kestirin, ya da yanınızda ona göre çeşit çeşit bol toka bulundurun. Bebeğe alışma vesaire derken vakit bulamayacağımı düşünerek biraz kestirmiş ve yanıma tokalar almıştım. Kimi hanımlar lohusayken taç gibi bir kurdele takmayı tercih edebiliyorlar.
 6. Terlik/ Ayakkabı; En önemlisi, olası bel ve sırt ağrılarınızı dikkate alarak, doğum sonrası koridorda yürümeniz gerektiğini bilerek uygun terlik/ ayakkabı almanızda fayda var.
 7. Hijyenik Ped; İlk gün size hastane özel bir ped veriyorlar, ama yanlış anımsamıyorsam ikinci günden sonra kendi getirdiklerinize ihtiyacınız olacak.
 8. Kamera / fotoğraf makinesi; eğer bu hizmeti vermesi için birini tutmadıysanız  ve eşiniz çok heyecanlı bir tipse bu işi yapması için samimi bir aile dostunuzdan ricada bulunmanız gerekebilir. Genel sezaryende eşim içeri alınmadığı için bize kameraya çekmeyi kendileri teklif ettiler. Eşim sabahtan doğumhaneye kadar beni çekti, ardından beni doğumhaneye götüren kişiye kamerayı teslim etti. Korkulacak bir şey yok sadece bebek çıktıktan sonrasını ve sadece bebeği kameraya alıyorlar. Ameliyatı değil 🙂
 9. Oda Süslemesi; Doğum için oda süslemek bir gelenek haline geldi, yine ya bu hizmeti birinden paralı alıyorsunuz, ya annelerden biri üstleniyor, ya da yine bir aile dostunuzdan rica ediyorsunuz. Kapıyı ve odayı süslüyorlar; It’s a baby girl/ boy şeklinde.
 10. Misafirlere ikram; şekerleme ikram etmek istiyorsanız durum aynı. 🙂
 11. Çıkış Kıyafeti; Çıkışta giyeceklerinizi ve bebeğinizin giyeceklerini yanınızda bulundurun
 12. Emzirme; bebek dostu hastaneler emzirmenize önem veriyorlar. Bebeğin durumuna ve sizin sütünüzün durumuna göre süt sağma pompası veriyorlar.
 13. Süt/ Kolostrum; annenin göğsünden sarımsı renkte gelen ilk gelen sütün bebek için öneminin üstünde duruyorlar.
 14. Süt; teorik olarak gelen ilk süt genelde az oluyor, bebeğin ihtiyacına göre çoğalıyor. Her annede çoğalmayabiliyor ama yine de çoğalmasını sağlamak amacıyla bebeğinizin sizi emmesi ya da ilk günlerde bir süre için pompa kullanmanız önemli olabiliyor. Dolayısıyla hastane size orada olduğunuz süre içinde süt pompası ve yanından sterilize edilmiş biberon veriyorlar.
 15. Emzirme Uzmanı; ilk gün eğer varsa hastanenin emzirme uzmanı, size emzirme pozisyonları ve süt ile ilgili bilgiler verebiliyor.
 16. Sağılmış sütün saklanma süresi nedir? Hemşireler sizi sağılmış sütün hangi koşullarda ne süreyle saklanabileceğini anlatacaklardır. Anımsadığım kadarıyla buzdolabında 24 saat dayanıyor. Kabın üstüne tarih ve saati mutlaka yazın ve bebeğinize vereceğiniz sütün vaktini geçirmiş olmadığından kesinlikle emin olun. Rahatlıkla emzirebiliyorsanız veya ayrıca süt saklamanız gerekmiyorsa bu uyarı sizin için geçerli olmayacaktır.
Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: