jump to navigation

25 Aylık> Emzik bırakma ve dişlere etkisi 04 Ağu 2010

Posted by evaciton in Bebek Gelişimi, Diş Bakımı, İlkler.
Tags: , , , , ,
trackback

Tarih 4 Ağustos 201o/ Yaş; 2 yaş, 1 ay

Sanırım kızım emziği bıraktı. Mayıs 2010 tarihinde 22 aylıkken ilk emzik  bıraktırma girişimimizde ciddi bir ağlama kriziyle hastaneye taşınmıştık ve hiç bir sebep bulamamışlardı. Gece terörü deyip geçiştirildi. (13 Eylül 2012 itibariyle geçiştire olmadığını, başkalarının da başına gelen ve literatürde geçen bir şey olduğunu anlamış bulunuyorum) O gece yanımızda emzik olmadığından kendi kendine sakinleşti ama sabaha kadar içini çekerek uyudu zavallım.

Biz olayın emzikle bağlantılı olduğun zannettiğimiz için bir süre daha emzik vermeye devam ettik. Sanıyorum 16 Temmuz civarı  artık emziği ortadan yok ettik. Yani 2. doğumgününden sonra. Ama uzunca bir süredir gündüz zaten vermiyorduk. Sadece geceleri uyurken veriyorduk.

Çünkü hangi dişçi görse dişlerin bozulmaya yüz tuttuğunu söylüyor. Biz de sıkı yönetim kararı aldık.

Dolapta saklı, çok gerekirse kullanıma hazır, ama dışarı çıkartmıyoruz.

Arada ender de olsa “meme” diyor ama şimdiye kadar hiç vermedik. Umarım emzik işi tamamlanmıştır.

Ancak Freudien yaklaşıma göre oral dönem konusunda endişem yok değil. Yine de çocuk doktoru bile artık bırakın dediyse bundan endişe etmeme gerek yoktur, değil mi?

Reklamlar

Yorumlar»

1. Aylin Atasağun - 06 Ağu 2010

Evacım,
Bir anne olarak bu çağlarda emzik bıraktırmanın ne denli zor olduğunu etrafımda görerek pek çoğuna tanık oldum. Kardeşimin hikayesi pek komik , bak sana onu anlatayım: Gece uyumadn önce kardeşim “anne memem nerede” diye sorar. Annem de ne yalan atacağını bilemez ve aklına karşıdaki bakkal gelir, “bakkalda unutmuşum hay allah” der.”Anne gidip alsana” der kardeşim ve o sırada bir köpek havlar.Annem çok korktuğunu ve gidip alamayacağını söyler. Sabah olunca kardeşim meme istemez ve daha sonrasında da istemez. Bu olayı analiz edersek, annem kardeşimin anlayacağı dilde bir mazeret sunmuş.Anne, 2 yaşında bir çocuğun olası bir korkusunu dile getirmiş ve çocuk ikna olmuş.
Acaba sizin hikayenizde bu kadar çok göz yaşına sebep olan şey neydi? Ben onu merak ettim.Bir de emziği ne sıklıkta, hangi zamanlarda kullanıyordu.Bunlar daha ayrıntılı olabilirse ben de bilgim dahilinde yardımcı olmak isterim.Sevgilerimle,Aylin

2. evaciton - 10 Ağu 2010

Gruba da yazdığım üzere, olanları gözlemlediğiz ve doktorla da konuştuğumuzun üzerine tahmin yürütüyoruz; o akşam ve takip eden ağlama seferlerinde muhtemelen onu bir şey rahatsız etti, örneğin kötü bir rüya gördü. Son seferinde ise hem kötü rüya hem de evdeki sıcak etkiledi sanıyoruz. Doktorumuz rüya görmüş olabileceğini ve muhtemelen bize ihtiyaç duyduğunu belirtti. Kısaca sağlık açısından önemli bir durum olmadığını fark ettirdi. Bizim için de önemli olanı bu.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: