jump to navigation

Çocuğunuz yuvadan uçmaya hazır mı? 18 Şub 2011

Posted by evaciton in Bebeğim Büyüyor, Eğitim.
Tags: , , , , , ,
trackback

Ya da siz çocuğunuzun yuvaya gitmesine hazır mısınız?

Çoğu anaokulu veya oyun grubunu ziyarete gittiğinizde çok acı ve çarpıcı bir gerçeği yüzünüze vuruveriyorlar 🙂 Haklılar da, genelde dikkatimi çeken annelerin çocuklardan ayrılmaya hazır olmadıkları.

Anne ve çocuğunun bağı çok özel ve çok psikolojik bir bağ. Aslında çoğunlukla çocuktan ziyade, anneler çocuktan ayrılmaya hazır olmuyorlarmış.

Bugün Orff öğretmenimiz bize bu konudan girerek çocukarın aslında oldukça bağımsız olduklarını belirtti. Annelerin, çocukları dünyaya getirmek için bir araç olduklarını, çocukların anne karnında büyürken annelere bir şey sormadan 5 parmaklarının geliştiğini, ama doğabilmek için annelerin yeterli kuvvette olmalarına ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Hatta dahası bizden bir kaç adım önde olduklarını da belirtmeden geçemedi; örneğin elinde tuttuğu kaplan çocuk için gerçek. Bizim için ise artık böyle bir kaplan yok. Dolayısıyla onun hayal dünyası henüz taze ve o kaplanı kimseye kaptırmak istemiyor.

Yine ders esnasında Hakan abimiz her birimize birer enstrüman veriyor. Bizler ise hemencecik onu çocuklarımıza veriyoruz.  O enstrüman bizim için verilemez değil, ancak onlar için arkadaşına bile verilemeyecek değerde.

Hakan abi, çocuklarınız sizi üzmek istemiyorlar demez mi 🙂

Hakan abi bizi hep uyarır; “Onlara hayır diyebilecekleri sorular sormayın. Hadi yapalım deyin, onlar da yapacaktır. Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla” diyor 🙂

Neden Orff metodunu birlikte yapıyoruz, böylece sadece annelerinden değil diğer annelerden de görüp uyguluyorlar. Amaç şarkı söylemeyi öğrenmek değil. Amaç Orff gibi bir sistemle, hayata dair bir şeyler öğrenmek. Toplulukta bir şeyler yapmak. Bir çemberin içinde veya dışında kalmaya karar vermek. Bu bir güven çemberidir; istediği zaman annenin orada olduğu bilmek ama aynı zamanda anneyle olan bağın gevşemesini sağlamak, bağımsızlığını yaşamak.

Bir psikolog velimiz de konuya şöyle bir katkıda buludu; anne ve çocuk ilişkisi ikirciklidir, çocuk hem aşkı hem de nefreti aynı yerde yaşar ve yaşayabilmelidir. Bütün bu uç duygulara rağmen çocuk, annenin güçlü olduğunu görebilmelidir diyor. Bu kendi duygusal sağlığı açısından da önemli. Gelecekte sağlam durabilmeli.

Bu kadar lafı yazdıktan sonra bir Orff fotosu lazım bize. Dafne Orff'ta Gitar çalıyor

Hakan abi bir şey daha söylüyor; bizim amacımız piyano veya gitara olan yetenekleri keşfetmek değil. Zira böylesine özel yetenekler ıskalanamazlar. Ancak bizim amacımız solistin arkasında koroda söyleyen çocuklar.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: