jump to navigation

3 Yaş Okul vs Yaz okulu 09 Ağu 2011

Posted by evaciton in Bebeğim Büyüyor, Eğitim.
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,
trackback

Tarih; 9 ağustos 2011/ Yaş; 3 ya, 1 ay

Mart ayında hastalanıp bir hafta okula gidemediği ve yine aynı dönemde artık okula gitmemek için nerdeyse kendini yere attığı için okul konusunda üstüne gitmeme kararı almıştık. Çünkü taşınmaya niyetliydik. İki travma birden yaşamasını istemedik. Konuyla ilgili olarak Taşınma 1, Taşınma 2 veya Taşınma 3‘e bakabilirsiniz.

Böyle olunca Mart 2011 ortasında okulu bıraktık.

Aslında daha 1,5 yaşındayken gittiğimiz bir pedagog, çocuğun hep aynı çocukları göreceği bir ortam sağlanmasının önemli olduğunu söyleyince, etrafımıza park olmadığı için 2010 Şubatı itibariyle haftada bir anneli bir oyun grubu aktivitesine başladık. Anneli oyun grubuyla ilgili ayrıca buraya tıklayabilirsiniz. Ama ertesi yıl aynı gruba devam edemedik. Nedeni ayrı bir yazıda yer alacak.

2010 Eylül itibariyle ise kuzuyu haftada 3 gün annesiz bir oyun grubuna götürmeye başladım.

Artık 3 yaşında kocaman bir kuzu oldu. Belli ki bir sosyal ortama ve/veya bir okul ortamına ihtiyaç duyuyoruz, çünkü evde zaptetmek gün geçtikçe zorlaşıyor. Kuzu sosyal bir oyun çocuğu ve arkadaş istiyor. Evde tek başına oyun oynasa da bir noktada birilerinin kendisine eşlik etmesini istiyor. Her çocuğun enerjisini atma ihtiyacı var, ancak bu sıcaklarda ne yazık ki ev dışında çok fazla seçenek olamıyor.

Bir süredir Başka okula gitmek fikri hoşuna gidiyor. “Okula başlayacağız” dediğimiz için soranlara “Başka okula gideceğim ya da gidiyorum” diyebiliyor.

“Başka” kelimesi çoğunlukla o anda olduğu yeri istemediği ve nereyi istediğini anlatamadığı zaman kullandığı bir kelime. Taşınma 3’te bu kavramdan bahsetmiştim. Elbet bir gün X Parkı, ya da bilmem ne okuluna gitmeyi istiyorum diyebilecek 🙂

————-

Taşındıktan sonra biraz herhangi bir okula yarıdan başlatamam diye biraz da etrafı tanımak yuva araştırmak amacıyla biraz bekledim. Yaz itibariyle kuzuyu iki farklı yerde deneme dersine götürdüm; birisi müzik birisi de beden eğitimiyle ilgiliydi. İkisini de sevdi ve çok mutlu oldu. Ancak bunlar haftada bir ya da iki olan kurslar.

Gelen bir mail sayeside bir yaz okuluna götürmeye niyet ettim. Haziran sonuna doğru başlayan ve bir ay sürecek bu programa denemeye götürdüm. Bir tam günü orada geçirdi, gayet mutluydu. Ancak yaz okulu programında havuz olduğu ve okulda tek grup mevcut olduğu grup havuza gittiği zaman okulda tek başına kalacağı için devam etmekten vazgeçtik.

Aslında kırıldığımız nokta şu oldu; bir yandan havuza giremeyeceğini kendisine izah etmenin vakti belki de şimdidir diye düşündük, diğer yandan ise içgüdüsel olarak, sınıf arkadaşları havuza girerken kendisinin havuza giremeyeceğini gözüne sokmanın çok iyi bir fikir olmadığı konusunda endişemiz vardı. Nitekim konuyu okulun pedagoguyla konuştuk; o da giremeyeceği havuzu nispet gibi gözüne sokmanın gereksiz olduğunu ifade edince ikinci fikrin arkasında durup vazgeçtik.

—————–

Benim ameliyat sonrası dönemim kuzuma yaradı, çünkü buradaki park gölgelik ve saatlerce kalabiliyorlar. Sadece bisikletinden ayrı kaldı, ama aramıyor. Evdeyken belli bir saatten sonra bisiklete bindirmeye çıkarıyordum. Hatta bisikleti bir kaç farklı parka da götürdük. Bisiklet arkadaş edinmek için ortak bir nokta oluşturdu.

Genellikle kendinden yaşça büyüklerle oynamayı tercih ediyor. Arkadaşlarıını taklit ediyor.

Neyse uzun lafın kısası yaz okulu konusunda ne yapalım nasıl yapalım derken ameliyat patlayınca yaz dönemi nerdeyse bitiyor. Bu durumda artık doğrudan Eylül’de okula başlar.

———————

Evdeki hesap çarşıya uymadı, ya da diğer bir deyimle; “Kader, beklemediğimiz anda başımıza gelen şeydir“. (Guillaume Musso’nun seni bulmaya geldim kitabında Marcel Proust’tan yaptığı alıntı)

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: