jump to navigation

33 Aylık> Diş bakımı, Diş fırçalama rutini 09 Ağu 2011

Posted by evaciton in Bebek Gelişimi, Diş Bakımı.
Tags: , , , , , , , ,
trackback

Eski evimizde taşınmadan çok muhtemelen önce iş fırçalamayla tanıştırmıştık. Çocuk atölyesindeki annelerden biri dişçi olduğu için dişlerin 20 tane olması halinde süt dişlerinin tamamlandığını öğrenmiştik. Dişlerini en son ne zaman saydığımı anımsamıyordum, blog sağolsun 🙂 22 aylıkken 15-17 civarı diş saymışım.

Yine emin olamıyorum, uzmanından yazı istemiştim. Yazı Ekim 2010’da yayınlandığına göre, tahminen daha önce yani ortalama 26- 27 aylıkken 20 dişinin de tamamlandığını farketmiş olmalıyız. Tarih net değil.

Özellikle en son çıkan 4 tane azı dişi çok zorlarmış, ama biz diş çıkarırken anlamamışız bile.Belki normal kaprislerin arasında kayboldu…

Herneyse durum böyle olunca artık diş bakımına geçmenin zamanının çoktan geldiğini anladık. Çünkü bebekken tülbent olayına hiç girmemiştik. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi Uzmanından köşesinde Ekim 2010’da yayınlanmış olan Haydi Bebekler Diş Fırçalamaya yazısında bulabilirsiniz.

Aslında eski evdeyken başlamıştık ama bir rutine oturtamamıştık. Yeni eve taşındıktan sonra kendime bunu misyon edindim, ve en azından sabahları kahvaltıdan sonra bir kere fırçalama rutinini oturtmayı başardım.

Diş fırçalamayı seviyor, ancak mühim olan hazır o seviyorken, – o anda onunla ilgilenen kim varsa, ben, bakıcı abla, anneanne ya da baba- herhangi birimizin ihmal etmeksizin bu rutinin tekrarını sağlaması önemli.

Henüz kendisi bu rutini kafasında net olarak oturtmuş değil, yani bizlere hatırlatmıyor. Ya olmadık zamanlarda hatırlatıyor, ya da bizlerden birini diş fırçalarken gördüğü zaman fırçalamak için tutturuyor.

Aynı yıkanmak gibi. Onu da çok seviyor, ama başka yazı konusu 🙂

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: