jump to navigation

37 Aylık> Terrible Two Sendromu devam ediyor… 16 Ağu 2011

Posted by evaciton in Terrible Two.
Tags: , , , , , , , , , ,
trackback

Tarih; 11 Ağustos/ Yaş; 3 yaş + 1 ay

2 Yaş sendromuna başladığı zamanı 2 yaş gibi yazmışım, ama sanırım aslında 1 yaşına girmeye ramak kala başlama sinyalleri de başlamıştı. Ama bloga henüz yazmamışım.

Yaş 3 ve terrible two aynen devam ediyor. Acaba bu dönem ne zaman bitecek?

  • Uyumaya direnmek; son günlerde parka pusetle gidip geldiği için, dönerken yolda uyuyakalıyor. Evdeyse uyumayı kesinlikle reddediyor. Akşamları durum gündüzden çok farklı değil. Okula başlayınca bu durumda bir değişiklik olacak mı merak ediyorum. Bizimle benzer saatlerde yatmak istiyor.
  • Ağlamak; Konuşmak yerine sürekli mızıldanarak veya ağlayarak istediklerinin olmasını sağlamak. Ameliyat sürecim bu konuda tırmanışa sebebiyet verdi; baştaki günlerde babaannede sonra da bakıcı ablamızın yanından ağladığı anda birşeyler elde ettiği için bu huyunu devam ettiriyor. Halbuki bakıcı ablamızın tatilde olduğu süreçte ağlayarak istemek en aza inmişti. Ağlamasına kıyamayanlar olduğu sürece bir şeyleri ağlayarak istemek onu cezbediyor sanırım. Olan bize oluyor.
  • Tutturma; İstediği şeyi yemek veya giymek konularında tutturma istikrarlı şekilde devam ediyor. Bu konuda neyseki anne baba olarak biz de istikrarlı davranıyoruz. Örneğin yemek istediği öğün dışı şeyi ancak yemek yerse yiyebileceğini anlıyor ve biliyor. Yıkanmaya tutturduğu halde istediğinin olmayacağını farkederse sırf yıkanabilmek için üstüne çiş yapıyor.
  • Paylaşma; Oyuncaklarını hala paylaşmak istemiyor. Malı değerli. Ancak çok favori bir arkadaşı gelirse ya da kendinden küçük birini koruma güdüsü uyanırsa o zaman paylaşmaya yanaşıyor. Yoksa kavga çıkıveriyor.  Zira bu sendrom dışında doğduğu günden beri gayet sosyal bir çocuk ve oyununa arkadaş arıyor.
  • Mülkiyetçi, Herkes ve herşey “Benim“; oyuncaklar, araba, anne, baba, dayı, amca, anneanne, babaanne, bakıcı abla vesaire.
  • Bağımsızlık & Bağımlılık; 20 aylıkken tespit ettiğim bağımsızlık hali bir yandan var. İstemediği zaman öptürmüyor, öpmüyor, sarılmıyor canının istemediği hiç bir şeyi yapmıyor. Ama diğer yandan da farklı bir şekilde bağımlılığı var; bakıcı ablasına veya bana yapışık yaşamak ve kucağa alınmak isteyebiliyor. Kucağa alınmak için “Yorgunum” ya da örneğin “ayağım,karnım ağrıyor” diyebiliyor.
  • Yemek; Herşeyi yemiyor, seçici davranıyor. Varsa yoksa karbonhidrat; makarna, pilav, ekmek, simit, kraker, bisküvi . Dondurma, lolipop. Şeker, sakız, kraker gibi şeyler verilmemesi konusunda bakıcı ablamız sıkı tembihli, ama bu tembih bile kendi aralarında işe yaramıyor ne yazık ki. Kendi aralarında “Anne görmesin” paktı kuruyorlar. Allahtan balık, et ve tavuk ve arda yoğurt ve ayran seviyor…

2 yaş sendromuyla ilgili diğer yazılar için Terrible Two

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: