jump to navigation

Eve Bebek Geliyor> Yeni Doğan Uyku Minderi 16 Ağu 2011

Posted by evaciton in Eve bebek geliyor nelere ihtiyacım var?.
Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,
trackback

Bebekler ve çocuklarla ilgili gelen çeşitli markaların promosyon maillerine göz atarım. Bugünkü promosyonlar arasında beni kuzunun bebekliğine döndüren ve gülümseten bir şey buldum.

Uyku Minderi 

Biz de bu markadan değil ama böyle bir şey almıştık. Nedenine gelince, malum ABÖS (Ani Bebek Ölümü Sendromu) ya da İngilizce adıyla SBDS (Sudden Baby Death Syndrome) ‘a karşı tedbir olarak biliyorsunuz bebeklerimizi sırt üstü uyuttuk. Halbuki annelerimiz bizi yüz üstü yatırırdı.

Anneler ile kızları arasında çocuk yetiştirme konusundaki ilk nesil çatışma konularından biri bu yatırma şekli olabilir mi acaba siz ne dersiniz? 🙂

Herneyse, ayrıca sırt üstü yatmaktan dolayı bebeklerimizin kafası yassılaşmasın diye böyle bir minder üzerinde yatması salık verildi. Koşarak gittik aldık. Bizim kuzunun sıkıntılı olacağı o zamandan belliymiş. Ne tarafa yatmak istiyorsa kendi o tarafa dönerdi. Bu minderi kullandık ama çok kısa ömürlü oldu.

Söz konusu bebek olunca ister istemez bazen aldığımız şeyleri bilmeden veya yeteri kadar sorgulayamadan alıyoruz. Bazıları gerçekten işe yarıyor, bazıları da kenarda kalıyor.

Bebeği yatırma şekilleri;

Bir çok anne /aile gibi biz de sadece gündüzleri denetimimiz varken yüz üst yatırıyorduk, bunun sebebi de kollarının, bacaklarının ve kafayı dik tutma gelişimini desteklemekti.

Gündüzleri yüzüstü uyuduğu zamanlar da oldu, bir çoğunuz bunu görmüşsünüzdür, böyle zamanlarda bebekler popolarını havaya kaldırıyorlar. Bir çok kez bunun görüp “Allahım insan böyle uyumakta zorlanmaz mı?” dediğimizi hatırlıyorum.

Popo havada uyuma pozisyonu

Bir yetişkin olarak bana oldukça rahatsız gelen yüz üstü yatma pozisyonu nasıl oluyor da bebeklere rahat geldiği benim için bir muammadır. Belki de işin ipucu poponun havada olmasındaydı 🙂

Biliyorsunuz bebekler aslında doğdukları anda bir birey. Ve siz ne yaparsanız yapın onlar istedikleri şekilde uyuyorlar veya istediklerini istedikleri şekilde yapmayı başarıyorlar. Daha bebekken bile 🙂

Yastık ve Battaniye;

Hani başlarda yastık koymuyorduk ya, e bir süre sonra koyduk. Kendi isterse kafasını yastığa koyuyordu, istemezse koymuyordu.

Ne kadar battaniye örtersek örtelim genellikle gece üstünü açıyordu durum hala aynı.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: