jump to navigation

Formül Mama vs İnek Sütü 1 05 Oca 2012

Posted by evaciton in Uncategorized.
Tags: , , , ,
trackback

Toplantılarda bilgi edinmeyi, yeni insanlar tanımayı ve not tutmayı kesinlikle çok seviyorum ancak bu notları hayata geçirmeye üşenince ve araya bin tane şey girince bazen böyle oluyor. Zira örneğin Röportaj çevirmek te oldukça zor iştir. Dinlemesi güzeldir de yazması uzun ve meşakkatlidir. Herneyse…

Gamze Çuhadaroğlu, Yalım Üner

6 Haziran 2011’de Fransız sokağında bir lokantada organize edilen Numil Pazarlamanın toplantısına katılan bir grup blogger anne (Elif Doğan, Esra Ergüven, Özge Eşsizer) ile birlikte Danone Baby Nutrition firmasının Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu ile Numil Gıda Pazarlama’dan Medikal ve Resmi İlişikiler Direktörü Dr. Yalım Üner ile sohbet etme ve kafamızdakileri sorma imkanı bulduk.

Anne Sütü ve Formül Mama

Toplantıya katılmak istedim çünkü bizim kuzu erken ve düşük kilolu doğduğu için, hastanenin yönlendirmesiyle anne sütüne ek olarak Prematil ile beslenmeye başlamıştı. Evde bunu devam ettirdik. Ama içimde kuzumu sadece anne sütüyle besleyebilme azmi ve isteği vardı. Zira gerçekten eve döndükten sonra bir ara bu destek olmadan sadece anne sütüyle kilosu iyi gittiği için çok mutluydum, mutluluk ne kelime resmen zafer hisleriyle doluydum 🙂 İlerleyen zamanlarda anne sütü yetmeyince Prematil’i, buna ek olarak, emmeden kesilince ise 1 yaşından daha fazlasına kadar Milupa Aptamil’in formül mamalarını verdik. Bunu konuyu ayrıca yazacağım, zira geç bile kaldım.

Numil Pazarlamayla Bloggers Buluşması @ Cezayir Cafe

İşte hem bu sebeple hem de o dönemde formül mamalar için çıkan arsenik ve kurşun söylentileri sebebiyle bu konuda neler anlatacaklarını gerçekten merak ediyordum.

Yazmak bugüne kısmet oldu, bu konudaki tembelliğim için özürlerimi sunarım.

Türkiye’de Formül Mama Tüketimi Düşük

Ülkemizle, Polonya & Endonezya karşılaştırıldığında, emzirme oranları aynı olmakla birlikte formül mama tüketimi konusunda 10 kat fark varmış. Çünkü bizde aileler bebeklerine formül mama yerine çay& ekmek, pirinç unu, yemeğin suyu gibi şeyleri veriyorlarmış.

Formül Mamayla ilgili gerçekler;

Bebelac 2009 yılında fiyatını % 23 oranında düşürmüş. Dr. Yalım Üner “Formül mama almayan demografiye baktığımızda baba sigara içiyor, hanede cep telefonu var ama formül mama alınmıyor. Halbuki bebek sağlığı önemli.” diyor. Mamanın % 30 haneye girebildiğini, 6. ayda bir bebeğin günlük süt tüketiminin ortalama 600- 700 ml olduğunu vurguluyor. Bizler nceden itiraz edince, bazı bebeklerin aynı ayda 350 ml içiyor olabileceğini de sözlerine eklediler. Zira bizim kuzu, hiç bir zaman teorik belirttilen miktarı almadı, halen de öyledir.

Maliyet> “Bebelac sadece 5 TL” diyor ve “Bakırköy gibi bir yerde bebeklerin % 70’i, bez kullanıyor, halbuki mama maliyeti bundan daha düşük” diyerek sözlerine devam ediyor.

Formül Mama ve İnek Sütü arasındaki  farklar

Demir emilimi> Anneler pastörize sütün açık sütten daha hijyenik olduğunu biliyorlarmış. Buna rağmen, birinci yaşlarını doldurana kadar bebeklerine, formül mama yerine inek sütü vermeyi tercih ediyorlarmış. Üner, burada “Bilinçli olmanın” önemine işaret ediyor. “İnek sütü neden zararlı? Çünkü demir emilimini engelliyor” diyor. “Bak ben de kardeşlerim de inek sütüyle büyüdük turp gibiyiz” diyenlerin olduğunu, toplumun genelinde yapılan yanlışların doğru olarak algılandığını, ve bunun bir eksiklik olarak algılanmadığının altını çiziyor.  Zira istatistiklere göre 0-5 yaş arası demir düşüklüğü varmış.

Yapıtaşları farklı> Formül mamalarda adı geçen Peynir Altı Suyu Tozu deyiminin aslının Whey olduğunu belirtiyor. Anne sütündeki Whey ve Kazein miktarının % 60’a 40 olduğunu, inek sütünde ise %18- 82 oranında olduğunu ifade ediyor. Böylece iki sütün aminoasitlerinin yani bir başka deyimle yapıtaşlarının farklı olduğunu anlıyoruz. Anne sütünün mucizevi bir şey olduğunu ve WHO örgütünün 0- 2 yaş arasında mutlaka anne sütü önerdiğini söyleyen Üner, espriyle, “Anne sütü olmadığında bebeği sebze çorbasıyla beslemiyoruz” diyor. Söz konusu anne sütü olunca konu annelerin hem hamilelikte hem de sonrasında dengeli beslenmesinin önemini vurgulamadan geçmiyor.

Arsenik, Kurşun, DDT> Çeşitli formül mamalarda kurşun, arsenik, DDT gibi maddeler saptandığı haberinin doğruluğunu teyit etmek istedik. Yalım Bey, bu maddelerin doğada olduğu gibi insan vücudunda da, dolayısıyla anne sütünde de mevcut olduğundan bahsediyor. Ancak kendi üretimleri esnasında formül mamaların analize gittiğini, Avrupa Birliğince belirlenen standartlar örneğin “5” ise, Numil’in tanımladığı güvenlik limitinin “3” olduğunu ve ürünün 3,5 çıkması halinde piyasaya sürülmediğini beyan ediyor.

GDO ve Organiklik> Yine mamada GDO’ya Amerika’da izin verildiğini ancak Avrupa Birliği standartlarına göre izin verilmediğini, Türkiye’de ise başından beri izin verilmediğini söylüyor. (Bu konuda Radikal’de 3 Ocak 2012 tarihinde yayınlanmış bir haber var; Balıktan İneğe her yer GDO) Bu haber aşağıda iletilen soyanın % 95 oranından GDO’lu olduğu verisini teyit ediyor, ancak AB konusunu çürütüyor.

Anne sütü ve Formül Mama organik olamaz, neden?

Konu doğallığa gelince, herşeyin doğalının düşünüldüğü kadar iyi olmadığını söylüyor Yalım Üner. Anne sütünün de organik olmadığını, olabilmesi için annelerin % 100 organik beslenmeleri gerektiği gerçeğini gözler önüne seriyor. Anne sütüne yakın bir ürün imal edebilmek için bir çok şeyin eklenmesi gerektiğini, doğalını seçince bunların eksik kaldığını, dolayısıyla formül mama üretilirken dışardan eklenen enginar, muz, inek sütü gibi elemanların varlığıyla mamanın organik olmaktan çıktığını belirtiyor. Soyanın dünyada % 95’inin GDO’lu olduğunu, % 5’inin GDO’suz olduğunu, kendi tesislerrinde 3 kere analizden geçtiğini ve soya lesitinin mamada binde bir oranında yer aldığını ifade ediyor. Kaşık maması ve yulaf ezmesinin GDO içeriği açısından test edildiğinde geçer onayı alan ürünün kaşık mamasının olduğunu vurguluyor. Sonuç olarak Numil’in tek işinin bebek maması olduğunu, mamanın anne sütüne yakın olarak üretilebilmesi açısından mamanın organik olamayacağını izah ediyor. Son olarak formül mama ile inek sütünü karşılaştırdığımız zaman inek sütünde prebiyotiklerin ve omega asitlerinin olmadığını söylüyor.

Organik Meyve Suyu> Konu organikliğe değmişken, Milupa meyve suyu üretimi için organik analizinden geçen tek meyvenin elma olduğunu, diğer meyvelerin ihraç edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Satın aldığımız tüm meyveleri olası bir böcek ilacından arındırabilmek için kabuklarını soyarak yememizin daha sağlıklı olduğunu, ayrıca yine sebze ve meyvedeki olası bir ilacı dilüe etmek için 30 dakika ılık suda bekletilmesinin yani ozmoz yapılmasını tavsiye ediyor.

Notların devamı için Formül Mama vs İnek Sütü 2

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: