jump to navigation

Formül Mama vs İnek Sütü 2 05 Oca 2012

Posted by evaciton in Anne Sütü, Uzmanından.
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
trackback

Numil’in blogger annelerle yaptığı toplantının geç kalmış notları devam ediyor. Geç olsun güç olmasın diyerek keyifli okumalar diliyorum. Notların birinci bölümü için Formül Mama vs İnek Sütü 1

Sütüm Yeter mi?

Eğer bir anne, bebeğine günde 500 ml’ye yakın süt verebiliyorsa, dışardan takviye mamaya gerek olmadığını söylüyorlar. Her anne, sütünün yetip yetmediğini bilebilirmiş. Basit bir hesap yapıyoruz; günde 6 kere 60 ml alan bir bebek, günde toplam 360 gr süt alır. Anne sağıyorsa bu miktarın üzerine % 15 ekliyoruz ve günlük beslenme sayısıyla çarpıyoruz. Bunun dışında bebek 3 saat mi uyuyor? Su vermediğim halde bez doluyor mu? gibi bazı soruların cevaplarına bakıyoruz. Örneğin bir anne günde 6 kereden fazla emziriyorsa, muhtemelen o bebek bir seferde 3 saatten az uyuyordur. Bu durumda o anne sık emziriyor demektir.

Milupa tarafından oluşturulan (Sütüm Yeter mi? başlığına tıkladığınızda gireceğiniz) siteye girerseniz bir ankete cevap verebiliyorsunuz. Ancak hem o gün toplantıya katılan, hem de Emziren Anneler grubundaki annelerin ortak fikri bu siteye göre sorulara ne şekilde cevap verirsek verelim sütümüzün sonuçta sütümüzün yetmiyor olacağı sonucu çıkıyor 🙂 Annelere içinizdeki sese kulak vermelerini, daha da olmadı yukarıda Dr. Yalım Üner’in ilettiği hesaplamaya göz atmalarını tavsiye ederim 🙂

Toplantıdaki herkes anne sütünün her zaman birinci planda olduğu konusunda hemfikir. Her halukarda Dr Üner, mama teknolojisinin var olması sayesinde prematüre çocukların bile yaşatılabildiğini, yani ihtiyaç halinde mama verebildiğimiz için şanslı olduğumuzu belirtmeden geçmiyor, zira bu konuda hak vermemek elde değil.

Mamaların tüketim süreleri

Tozdan hazırlanan mama, bebeğin ağzına değmediyse buzdolabında 48 saat, değdiyse 30 dakika kalabileceğini belirtiyor. Hazır mamanın ise buzdolabında 48 saat, dışarıda en fazla 45 dakika kalabileceğini ekliyor.

Uzmanlardan tavsiyeler

Hem Yalım Bey hem de Gamze Hanım, annelere yaşları kaç olursa olsun  kendi çocuklarına inek sütü yerine formül mama vermelerini, hatta hamilelerin bile formül mama içmelerinin daha besleyici olduğunu tavsiye ettiler. Zira onlar artık büyümüş olan kendi çocuklarına besleyicilik açısından formül mama vermeyi tercih ediyorlarmış.

Aile olarak tercihimiz ne oldu?

Kuzumuz 2,5 ayda beni emmeyi reddettiği için 3,5 ayda son sağılmış anne sütünü içti. Erken doğduğu için baştan beri biberon ve formül mamayla tanıştı. Kuzu bir yaşını geçtiğinde, mamayı reddedene kadar uzunca bir süre inek sütüyle formül mamayı dönüşümlü kullandım. Bana içerik olarak inek sütünden daha besleyici geldiği ve ayrıca prebiyotik ihtiva ettiği için formül mamayı özellikl kullandım. Kuzu 1 yaşında sonra sebze çorbalarını reddettiği için kabız olmaması için bu yol bana mantıklı geldi.

Hem mamada, hem alt bezi hem de ıslak bez konularında marka tercihimiz doğum yaptığım hastane dolayısıyla otomatik olmuş oldu. Formül mama hariç diğerlerinde zaman için farklı markalar denedik. Formül mama konusunda marka değişimini yapmadık, zira düşü kilosu sebebiye, bebeğin tat değişikliğine karşı gösterebileceği direnci ve dolayısıyla mamayı reddetmesi riskini göze alamadık.

Çok sonrasında ise anne sütüne yakınlığını duyduğum için keçi sütünü, inek sütüyle  dönüşümlü olarak verdim.

Hamilelikte laktoz intoleransım olduğu için laktozsuz sütü tükettim. O zamanlar Keçi sütünde bihaberdim. Meğer benim gibi intoleransı veya mide sorunları olanlar hatta inek sütü alerjisi olan bireylerde Keçi Sütü iyi sonuç veriyormuş. Anladığım kadarıyla bir çok anne de alerjik etkisi olması açısından bebeği için inek yerine keçi sütünü tercih ediyor. Hatta bir yaşından evvel keçi sütü veren veya bununla muhallebi yapan anne duydum.

******************************

Numil’den Milupa Aptamil Sepeti

Numil'den Milupa Sepeti

Bu toplantıdan kısa bir süre sonra 18 Haziran 2011 tarihinde Numil Pazarlamadan güzel bir Milupa Aptamil sepeti geldi.

Kuzu için ihtiyacım olabilecek şeyleri tutup paketten çıkanların büyük bir kısmını iki kuzusu olan ihtiyaç sahibi bir anneye verdim. 

Bu arada enteresan bir durum kuzu nedense Milupanın Organik meyve suları yerine, Dimes, Cappy vesaire gibi markaların portakal ya da şeftali sularını tercih ediyor. Yapacak bir şey yok bu da onun tercihi 🙂 Başından beri onları hiç tercih etmedi. Meyve pürelerini de bir yaşından kısa bir süre sonra reddetti. Hala kendisine meyve yedirmekte zorlanıyoruz. Ancak canı çekerse bir muz yada azıcık bir elma yiyor hepsi bu!

——————————–

Son bir not; Plastik yerine Cam Ambalaj?

Son olarak annelerin taleplerinden biri de mamaların plastik yerine cam ambalajda satılmasıydı. Gamze Hanım ve Yalım Bey üretim ve ambalajlama aşamasında cam’ın 3 yönlü grafisinin çekildiğini, en ufak bir eksiklik ya da çapak gibi fazlalıkların olması halinde bantttan dışarı atıldığını anlatıyorlar. Bu tip defoların en çok kavanoz diplerinde olduğunu ve Numil’de her ürünün 347 kez kalite kontrolünden geçtiğini vurguladılar.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: