jump to navigation

Ana Kucağı Cinneti 02 Mar 2012

Posted by evaciton in Eve bebek geliyor nelere ihtiyacım var?.
Tags: , , , , , , , ,
trackback

Bazı anneler şanslıdır, bebekleri, ana kucağında mutlu mesut giderler. Ama bazı anneler o kadar şanslı olmazlar. Çocuklar ya hiç oturmak istemezler, ya da yol boyunca cinnet geçirirler

Bundan önceki bir yazıda acemi anne günlüğünde puset seçimlerimden ve diğer bir yazıda da bulduğumuz güzel bir promosyon vesilesiyle Chicco Trio For Me satın alma tercihimizden bahsetmiştim.

Port Bebe

Bu promosyon sayesinde almayı hiç planlamadığımız Port Bebe bizim için bir tür bonus olmuştu. Ama tahmin etmediğimiz kadar faydasını gördük. Çünkü bizim bebiş 2 kilo ve 43,5 cm doğunca ana kucağına hastane çıkışı ve doktor ziyaretlerinde bir kaç kere kullandıktan sonra belli bir kiloya gelene kadar kullanmaya cesaret edemedim.

Neden mi? Çünkü düzgün ve sağlıklı şekilde otursun diye bebeğin altını hep bir battaniye filan ile beslemek gerekiyordu. Hadi besledik, bu sefer de yol boyunca yeni anneliğin verdiği tedirginlik ve telaşla acaba sırtı ve boynu rahat mı, yoksa büküldü mü, acaba rahat nefes alıyor mu diye kuruntu yaptığım için sonunda belli bir boya gelene kadar Port Bebe‘yi kullanma kararı aldık. Port Bebe bir tür minik bebek yatağı gibi; içinde dümdüz yatıyor.

Portbebede huzurla uyumak

Ben de o dönemde zaten arkada olduğum için onu kemerliyordum ve düzgün dursun diye elimde tutuyordum. Böylece “boynu büküldü, düzgün durdu durmadı, rahat nefes alıyor mu?” dertlerinden kurtuldum.

Ana kucağının bazasını kullanınca araba koltuğunun meyilinden dolayı onun da meyili arttığı için bebiş rahatsız olmasın bazayı da hayatımızdan çıkardık.

Yazdım mı hatırlamıyorum ama pusetin iskeletinin söküldüğünü kendim keşfetmiştim. Port Bebenin kafa kısmının yükseltilebildiğini epey sonra başka bir arkadaşım kullanırken kendime esef duyarak  farkettim 🙂

Herneyse bizim kuzu bir süre sonra ana kucağından arkada tek başına giderken ağlamaya, hatta ağlamak ne kelime nerdeyse kıyamet koparmaya başlayınca, katılmasından korkmaya başladım. Ve bir dönem arkada otururken bağlanıp onu da kucağımda taşımaya başladım.

Kısa bir sürede bunun pratik ve dahası sağlıklı bir çözüm olmayışı bizi tedirgin etmeye başladı ve doktordan da kilosu konusunda onay alınca normal oto koltuğuna geçmek üzere arayışa başladık.

Olasılıklar arasında Kraft, Chicco, Maxi Cosi, Britax Römer, Recaro gibi markalar vardı. Herşeyde olduğu gibi bunda da ekonomik sınıf ile Mercedes sınıfı arasında dağlar kadar fark var. Bazı markalarda koltuklar yana dönerek bebişi oturtmada rahatlık sağlıyorlar. Ayrıca arabanızdaki donanıma göre İsofixli ya da değil şeklinde seçim yapmanız gerekiyor. Bizim arabada İsofix donanım olmadığı için bu seçenek baştan elendi.

Üç nokta emniyeti, kafa kısmı yükselebilen ve ekonomik bir koltuk arayışına girdik. Arayışımız esnasında kuzuyu da deneme amaçlı olarak koltuklara oturttuk.

Sonuçta Haşim İşcan’dan Britax Römer King Plus almaya karar verdik. Bu tip yerlerde fiyatlar, normal mağazalardan daha uygun oluyor.

Bizimkinin ölçülerinin çıtırlığı; 3,5 yaş ve ortalama 13,5 kg. olduğu göz önüne alınırsa bu koltuğu uzunca bir süre kullanacağız gibi görünüyor. (Temmuz’da 6 yaşını bitirecek, Mart veya Nisan 2014 itibariyle 19 kiloya yaklaştı, kardeşleri Ocak’ta doğmadan önce yeniden koltuk aldık, ancak arabada isofix olmadığını fark etmemişiz hala Britax Römer King Plus devrede, tek fark artık kemer zorlanmaya başladı.)

Havlu Kılıf Seçeneği

Aldığımız oto koltuğu iki kademe yatıyor. Gayet rahat. Tek sıkıntısı kumaşının terletiyor olması. Onun da çözümü varmış, yaz için beyaz bir havlu kılıf var onu satın alıp kullanabiliyorsunuz.

Rahatlık

Şu ana kadar memnunuz. Koltuğun iki senesi dolmasına bir kaç ay kaldı ve

Keyfim yerinde 🙂

kuzu bu koltuğu aldığımızdan beri hayatından gayet memnun. Artık yolu ve bizi görebildiği için çok mutlu, kısaca cinnet olayı bitti. Hatta bu koltukla uzun yola bile gittik, bol bol ve gayet rahat biçimde uyudu. Şikayeti olmadı, olduğu zaman ise artık bizim bile arabada oturmaktan pilimizin bir bittiği bir vakitti, onun da sıkılması ve şikayet etmesi gayet normaldi 🙂

Sıkıntılar ve çözümleri

Bir kere kılıfı yıkamak için çıkardığımızda koltuğun formunu veren köpüklerin kırık olduğunu farkettik. Levent Oto sanayideki servisini aradık. Götürünce garanti kapsamında köpük setini hemen ücretsiz olarak değiştirdiler. Gitmişken bir de havlu kılıf aldık, bu havlu kılıf orijinal kılıfın üzerine takılıyormuş.

Kılıfı şimdiye kadar sadece bir kere yıkadık. Römer yazısı sökülmeye yüz tuttu, ama seçtiğimiz renk kırmızı ve renkte solma yok.

Bir seferinde de  emniyet kemerinin bacak arasına denk gelen tokasında küçük bir plastik parça yerinden çıktı. Kemeri her açtığımızda yerinden fırlıyordu. Yine aynı servisi aradık. Yine garanti kapsamında hemen bütün kemer takımını ücretsiz olarak değiştirdiler.

Tek sorun tek servisin Levent Oto Sanayinde oluşu. Ancak son sefer kemer değişeceği zaman konuştuğum yetkili bize yakın bir lokasyonda oturduğunu, ve önceden bilgilendirmemiz halinde herhangi bir ortak noktada buluşarak sorunumuzu giderebileceğini beyan etti.

Teşekkürler Römer 🙂

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: