jump to navigation

Bizim babamız bir tane 09 Mar 2012

Posted by evaciton in Sağlık.
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,
trackback

Babalar günü değil, bayram değil seyran değil. Neden yazdım ben bunu?

Bildim bileli özel olan veya olmayan günlerde çiçek getirir eşim. Şimdi kuzucuğumuz da babasından çiçek alıyor. Hatta anneler günü gibi zamanlarda çiçeği gidip birlikte alıyorlar. Dahası anneannemiz ve babaannemiz hatta benim anneannem bile bundan nasibini alıyor.

Kısaca kuzumuz şimdiden babası tarafından çiçekle şımartılıyor 🙂 İlerideki erkek arkadaşlar şimdiden yandılar, zira çıta şimdiden bir tık yüksekte 🙂 Perşembe akşamı Alemin Kıralı’nda da gördüğümüz üzere, erkeklerin yüzde doksanı bu konularda kadınların beklediği kadar nazik davranmayı ihmal edebiliyorlar.

E iyi babamız çiçek alan bir erkek ise o zaman bugünün özelliği nedir ki?

Olaya hafta başından başlayalım; zira hafta başından beri ailecek hastane ziyaretleri yapıyoruz. İlki pazartesi kayınpederimin Parkison‘unun azması sebebiyle ilaçlarının ayarlanabilmesi için bir merkeze yatırılması. İki gündür onu ziyarete gidiyoruz ama ikinci gece kalmak istemedi ve gerisin geri eve döndürdük. Bütün buların organizasyonuyla, doktorlarla iletişimle ilgilenen kişi kim? Babamız

Bundan ayrı olarak ben, salı günü aileyi temsilen nerdeyse akrabamız gibi olan bir dostumuzun safra kesesi ameliyatı için eşlik etmeye gittim. Ne çok seveni varmış, hastane çalışanları, tıbbi mümessiller, biri gidiyor biri geliyor. 

Salı günü kuzuyu okul gezisinden alıp dedesine ziyarete götürdüm, hemen ardından Max; Aslan Kralın Doğuşu filminin galasına Kanyon’a gittik. Çıkışta babamızla buluşup evimize dönecektik. Ani bir telefonla kayınpederimin merkezde bir gece daha kalmak istemediği belli olunca onu oradan alıp eve götürmek üzere merkeze gittik. Arada kuzucuk arabada uyuyakaldı.

Geceyarısı uyanan kuzucuk sıcaktı, sabah kalktı yine sıcaktı. Ateşini ölçtüm 37,8 çıktı. Ertesi gün tedbiren okula göndermedim. Gün içerisinde akşama kadar ateşi yoktu. Ben de minval böyle olunca, her hafta sitede organize ettiğim bir etkinliği iptal etmedim. Gel gör ki etkinlik esnasında kuzunun ateşi yeniden çıkmaya başladı. Normalde eşim işten gelir, kuzuyu alır eve döner. Bu sefer de eşim işten geldi, ama durumu anlatınca arabayı alıp kuzuyu rutin idrar tahiline götürdü.

Bu alışık olduğumuz bir rutin, ayrıca belli ki hafif bir nezlesi var, muhtemelen virütik bir soğuk algınlığı. Onlar birlikte gittiler gitmesine, ama benim aklım onlarda kaldı. Haber bekliyorum ama haber yok. Ara ara eşimi arıyorum fakat cebi kapalı. Sonunda dayanamayıp hastaneyi aradım. İsmimle hitap ederek; “Eşinizi bağlıyoruz” dediler, şaşkınlık içindeyim 🙂

Dilinde bir süredir pas lekesi vardı, onlar da bunu görünce idrardan gayrı bir de kan tahlili yapmışlar ve haliyle kıyamet kopmuş. Böyle bir şeyi öngörebilseydim kuzumu yalnız bırakmazdım. Akabinde çıkan idrar ve kan tahlili çok şükür temiz çıkmış. Ancak hem dilinde pas lekesinden dolayı hem üre sınırda çıktığından dolayı, açlık ve susuzluk olabileceği endişesiyle kuzuya serum bağlamışlar.

Hal böyle olunca etkinlik esnasında aklımın kuzuda kaldığını ve bir an önce hastaneye gitmek istediğimi, mümkünse beni hastaneye kadar bırakmalarını rica etim. Sağolsunlar kırmadılar.

Gittiğimde yatağın ortasında eline serum bağlanmış cesur bir kuzu buldum. Serum bitene kadar beklememiz gerekti. Biz bu sahneyi yaklaşık bir 15 gün önce yaşamıştık.

Eşim metanetli bir insan. Başkası olsaydı bunların zerresini beceremezdi. Bir çok erkeğin aksine kuzuyu doğar doğmaz 2 kiloluk haline rağmen kucağına almaya korkmamış bir adam o.

Hastaneden çıkış, anneannemizi eve bırakış, evimize dönüşümüz gece yarısı ikiyi buldu. Eşim sabah tüm yorgunluğuna rağmen yine erkenden kalktı ve babasıyla ilgili kalan idari işler halletmeye ve doktoruyla konuşmaya gitti. Bugün ayrıca galiba bir de eğitimi vardı.

Ben de kuzuyu sabahtan çocuk doktorumuza götürdüm, ağzındaki pas lekesini, üre ve kreatinin sonuçlarını gösterdim. Pas lekesinin antibiyotik kullanımıyla ilgili olabileceğini belirtti. Üre ve Kreatinin değerlerine ise iyileştikten sonra tekrar bakılması gerektiğini, hastayken çıkan sonuçların yanıltıcı olabileceğini belirtti. Bu arada hem dün akşamki acil doktoru hem de kendi çocuk doktoru kuzuya büyümek ve sağlıklı olmak için düzgün beslenmesini ve bol sıvı almasını tavsiye ettiler. Kuzu da söz verdi. Sen gel bir de bu sözleri bana sor!!! Dün akşamdan beri iki lokma yemek yedirmek için takla atıyorum. Tek keyifle yediği şey omlet. Ama günün her öğününde de verilemez ki!

Neyse artık pilimiz bitmişti. Akşamüstü evde birlikte uyuyakalmışız. Okul partisine bile gidemedik.

Hanımlar Günü Buketlerimiz 2012 8 Mart

Hanımlar Günü Buketlerimiz 2012 8 Mart

Uyandığımda bir süprizle karşılaştım; eşim kuzumuzun ve benim başucumuza birer buket çiçek bırakmıştı. Benimki kırmızı, kuzunun ki beyaz.

Bunca işinin ve yorgunluğunun arasında herşeye rağmen evinin hanımlarını unutmamıştı.

Baba seni çok seviyoruz, Sen bi tanesin 🙂

Reklamlar

Yorumlar»

1. miniklerinannesi - 09 Mar 2012

Çok geçmiş olsun Eva! Yoğun bir hafta olmuş.
Babayı ben de tebrik ediyorum:)

evaciton - 10 Mar 2012

Teşekkür ederim Günel.
Babamızda hareket bitmiyor, allah onun hareketini ve enerjisini daim kılsın. Ayrıca rahatsızlıklar da hep geçici olsun dileyelim…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: