jump to navigation

Acemi Annelik Günleri; Bakıcıyı Kıskanmak 05 May 2012

Posted by evaciton in Acemi anne ve babanın günlüğü.
Tags:
trackback

Bu serinin başı için Yenidoğanı beslemekBebeğin ilk eve geldiği günde korkularım, Acemi Annenin İlk Bebek Banyosu,  Günlük Rutinde Destek İhtiyacı 

Kuzuyu sürekli kucağımda tuttuğum zamanlarda belim çok ağrıdığı için artık kucağa alma görevini bakıcımızla paylaşmaya başladım. Bir süre sonra kuzu onun kucağında gezmeye çok alıştı. Öyle ki her istediği yere onun kucağında gidip gelebildiği için benim kucağımdan ziyade onun kucağını ister oldu. Sırf bu sebepten, o dönemde kucağa fena alışacağı yönünde endişelerimiz oluştu.

Bir de bebişler, daha o boydayken kime neyi yaptıracaklarını çok iyi öğreniyorlar. Anlayacağınız istedikleri kişiyi parmaklarında oynatma durumu ta o zamanlardan başlıyor. Bu bakımdan çoğu zaman, benim kucağımdan bakıcımızın kucağına gitmek istemiştir. 

İşte bebeğin bakıcıyla artık daha rahat olduğunu farkettiğiniz noktada bir ikilem yaşıyorsunuz; bir yanınız “Bakıcıyı benden daha çok mu seviyor acaba? diye düşünüp kıskanma potansiyelini düşünerek endişe yaşarken, diğer yanınız “Oh ne güzel işte herşeyi senden istemiyor, rahatsın, istediğin zaman gönül rahatlığıyla bebişini bakıcıya emanet edip gerek dışarda gerek içerde işlerini halledebilirsin” sonucuna varıyor.

Sonuçta bakıcı bana destek veriyordu, bebiş te buna uyumlu olunca kıskançlık fikrinden çabuk silkindim.

Bir çok kişinin aksine, bakıcı konusunda şanslı olduğumuzu söyleyebilirim artık. Referans yoluyla gelen 2- 3 bakıcı arasından birini seçtik. Kendisi uyumluydu, uygun bir fiyatta anlaştık ve oturduğu yer bize yakındı.

Geldiği zaman kuzu 3 haftalıktı. İlk zamanlarda görevi sadece bana destek vermek, sterilizasyonda, biberonla beslemede ve bebişi banyoda yıkamada bana destek vermek, yemek işini organize etmek ve evi derleyip toparlamak idi, örneğin bebekli bir evde her gün toz alınmalıydı.

Gün geçtikçe kuzuyu devir almaya başladı. Yine de diğer görevlerini devam ettirdi, ancak ağırlığı değişti. Benim dışarda bir işim olduğunda ve onun normalde çıktığı saatten geç gelmek zorunda kaldığımda sorun yaratmadı.

Bakıcımız, çocukları ve bizim kuzumuzu çok seven bir hanımdı. Kuzu resmen onun eline doğdu ve elinde büyüdü. Elektrikleri de tuttu dolayısıyla zaman içerisinde birbirilerini çok sevdiler ve iyi anlaştılar. Hatta iki kere ev değiştirmemize rağmen, kuzu bu yıl okula başlayana kadar bizimle devam etti. Son ev değiştirmemizden 3 ay sonra 2011 Haziran sonunda ailevi sebeplerden işi bıraktı. 

Bıraktı bırakmasına ama en acil durumda imdadıma yetişti ve 2o11 Temmuz ayı sonunda geçirdiğim bağırsak ameliyatım sebebiyle Ağustos ayı boyunca destek verdi. Ayrıca kuzunun okula başladığında üstlendiğim bir proje sebebiyle iki hafta daha desteğe devam etti. Kuzu onu bir süre çok özledi, ama artık bitti. Zaman zaman aklına geliyor ve onu soruyor. Ama gitgide sorma sıklığı azaldı.

Kuzu, amcası olduğu zaman ne anneyi ne babayı tanımaz 🙂  Bebekliğinden beri onunla o kadar çok oynadı ki, amcasının yeri kuzu için çok özeldir. Kısaca bir bakıcı ablası bir de amcası için herkesi satabilir 🙂

Hiçbirini kıskanmıyorum, tersine onlar olduğunda nefes alabildiğim için kendimi şanslı görüyorum.

Yuva konusunda da öyle “Çocuğumdan ayrılamam” sendromu yaşamadım. Ama yazdığım gibi aşamalı başladık.

Çocuğumuzun bizden ayrı bir birey olduğunun hep farkındaydık. Sosyal bir anne ve baba olarak çocuğumuzun da hep sosyalleşmesi yönünde çaba sarfettik, ediyoruz. -Gerçi bu biraz da insanın hamurunda olmalı; ve galiba bizimkinde var-  Ayrıca kuzu doğduğu günden beri evimize çok giren çıkan oldu. Dolayısıyla hep insan içinde oldu. Uyusun diye sessizlik sağlamaya bile çalışmadık. Ama etrafında insan varken uyuması daha zor oldu elbette 🙂

Sonraki yazılar; Bana dokunmadan önce ellerinizi yıkayın

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: