jump to navigation

Biberon Out, Bardak mı Alıştırma Bardağı mı? 16 Kas 2012

Posted by evaciton in Bebek Gelişimi, Bebeğim Büyüyor, Beslenme ve İştah.
Tags: , , , ,
trackback

Geçtiğimiz hafta Biberon Out Bardak In demiştim. Biberondan bardağa geçiş yaparken kuzumun süt içmekten vazgeçmesi konusunda endişemi belirtmiştim. Facebook ve Twitterdan gelen yorumlardan anladığım kadarıyla endişemde yalnız değilmişim. Çoğunda süt içme alışkanlığı kesilmiş. Bu deneyimleri de okumuş biri olarak, sabırla bardakla, bardağa zaman zaman pipet eşlik edecek şekilde sütü teklif etmekten vazgeçmiyorum. Yatakta önce pipetle yattığı yerden vermeye bakıyorum. Sonra da “Hadi kuzucuk, bak böyle annenin beli ağrıyor, yastığına güzelce yaslan, keyifle kendin ellerine tutarak güzel güzel iç” diyerek teşvik etmeye devam ediyorum. Gerekirse içmeyi bıraktığında tuvalete sütü yanımda getiriyorum. Baktım orada da içmiyor, bizimle kahvaltı ederken bitirmesini teşvik ediyoruz. Öyle böyle, ite kaka bitiriyor.

Bu sabah 6 da gözünü açan kuzuya, “Hadi biraz daha uyu, henüz erken, ben seni kaldıracağım” dedikten saati geldiğinde yataktan kaldırmakta zorlandığımı söylemeye gerek yok sanırım.

Bu sabah babamız, evde hala mevcut olan Avent Suluklardan birine sütü koydu. Bitirdikten sonra, babamıza, istemeden daha doğrusu farkında olmadan bir geri adım attığını belirttiğimde, kendisinin de sonradan farkettiğini belirtti.

Sulukta bile içki içer gibi içiyor ya :).  Alışkanlığını kaybetmesin diye belki doğrudan 200’lük pipetli süt kutularından teklif edilebilir. Çünkü aromalı sütleri öyle içmeye bayılıyor.

Biberondan süt içmek onun sabah ve akşam keyfiydi. Bardağa geçince, gece eve gelmeden uyuyakaldığı zaman artık yatakta süt veremez olduk. Okulda günde kaç kere süt içtiğini takip etmek zor. Dolayısıyla bana göre maalesef bir bardak sütü eksik kalıyor. Bari sabahları içsin. Aromalılardan aldığı süt ne kadar değerli bilemiyorum.

Bu sabah yaşadığımız bu “Geri Adım” durumundan çıkarımım şöyle; bir çok şeyi aslında bir süredir ya doğrudan kendi şişesinden ya da bardaktan içmeyi bizzat kendisi istiyor. Yani aslında büyüdüğünü ifade ediyor. Fakat keyif sebebiyle ya da bilmediğim bir sebeple bir tek süt biberon ile bağlantılı. Belki önce alıştırma bardağı gibi Avent gibi bir şey kullanıp sonra bardağa geçseydik daha yumuşak olurdu. Ama artık kocaman oldu, bardak yakışır dedik 🙂

Zira kendisine bebeğim deyince bize kızıp “Ben bebek değilim” diyor. Biz de “Sen elbette bebek değilsin ama nasıl biz anneanne ve babaannenin bebeğiysek sen de bizim bebeğimizsin, ” diyoruz. Pek ikna olmuyor ama neyse 🙂

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: