jump to navigation

Çocukla Yolculuk 2010- Chicco Caddy ile yolculuk 23 Oca 2013

Posted by evaciton in Çocukla Yolculuk, İlkler.
Tags: , , , ,
trackback

2009 Haziran ve 2010 Kasım uçakla yolculuklarımızı anlatmıştım. Bu sefer yolculuğumuzda pusetin yerini anlatacağım

O dönemde denk gelen uzun bayram tatilini değerlendirmek üzere yurt dışına  çıktık.

Orada yorulacak ve belki de uyumak isteyecek olan kuzunun ve tabii ki onu taşımak zorunda kalmamak için kendi konforumuzu düşünmek durumundaydık.

Geçen sefer ki gibi uçağa  üzere Chicco Trio For Me’yi  götürecektik.  Çünkü bu puset gayet kullanışlı, tamamen yatabiliyor, uyuyan bebeğin/ çocuğun üstüne örtmek için kendi ayak örtüsü ve yağmurluğu ve fıstık gibi bir güneşliği var. Yine de baston puset kadar hafif olmadığı için otobüs gibi vasıtalarda indi bindi yaparken artık bize ağır geleceği fikriyle araştırmaya başladık. Etrafımda gözlemlediğim üzere bir çok ebeveyn son model pusetleri ağır geldiği için daha hafif  yeni bir puset alıyorlardı, ve biz bu iş için bütçe ayırmak  istemiyorduk

Tesadüf bu ya, o dönemdeki oyun grubundaki velilerden biri, bize kendi  baston pusetini vermeyi önerdi. Üstüne atladım 🙂 Satın almak zorunda kalmadan seyahate daha hafif puset götürebilecektim, elbette buna çok memnun oldum.

Açması kapaması diğerinden farklı olduğu için başta zorlanmadık desem yalan olur. Hatta kendi de hafif puset istemesine rağmen duruma en çok adapte olmayı reddeden eşim oldu. Chicco Caddy ile böylece tanışmış olduk.

Ayrıca pusetin teker arasının diğerine göre dar olması sebebiyle eşim onunla yürümekte de zorlandığı. Bunlara rağmen  yolculukta bizi çok rahat ettirdiğini eklemem gerek.

Caddy, Trio For Me’ye göre daha kısa bir güneşliğe sahip. En önemli dezavantajı ise pusetin fermuarın boyu kadar geriye yatması. Diğer bir deyişle TFM gibi dümdüz yatıramıyorsunuz, dolayısıyla, bana göre çok küçük bebekler için uygun değil. Ama o dönemde 2 yaş civarı olan kuzumuz için, yolculukta kısa süreli dinlenme (uyuklama) için tolere edilebilir. Yani kuzunuz oturabiliyor durumdaysa, ve boynu rahatsız olmayacaksa rahatlıkla bu puseti kullanabilirsiniz.

2010 Kasım’ında bu rahatlığı yaşadıktan sonra takip eden yaz, özellikle tatile giderken kuzunun gün içinde az da olsa bir şekerleme yapabilmesi ve ayrıca o uyurken bizim onu kucakta taşımamız gerekmeden rahat hareket edebilmemiz açısından, mevcut pusetimizden daha pratik ve hafif bir puset ihtiyacımızın olduğunu kabul etmek zorunda kaldık.
Bu durumda denenmiş olan en iyi olan idi, ama fiyatı çok ekonomik sayılmazdı. tesadüf tatile gitmeden az önce Joker’de bir kampanyada Chicco Caddy dahil iki farklı markada pusetin fiyatının indirimde olduğunu gördük. Birisi daha ufak, neredeyse oyuncak gibi bir puset idi. Şehirde dolaşırken çoğu yabancının bunu daha doğrusu benzerini rahatlıkla kullandıklarını görmüştüm. Markasını anımsamıyorum.
Kuzuyu her ikisine de oturttuktan sonra en uygununun Caddy olduğuna karar verdik.

Yeni anneler veya anne adayları, eğer doğumdan itibaren Mac Laren aldıysanız öyle bir ekstraya gerek kalmıyor, çünkü;

  • Mac Laren konfor olarak (yani geriye dümdüz yatabilme, güneşliğinin uzunluğu dolayısıyla güneşten tamamen koruyabilme gibi konularda) CTFM ile paralel gidiyor
  • Mac Laren  fiyat olarak CTFM’den ucuz, ancak Caddy’den pahalı.
  • Caddy ile Mc Laren’in ortak özellikleri sırtta taşınabiliyor olmaları.

Mac Laren’de sevmediğim tek özellik; bütün baston pusetlerde olduğu gibi tekerleklerin güneşliğe doğru kapanıyor olması bana göre çok  hijyenik değil. CTFM gibi seyahat tipi pusetlerde tekerleklerin hepsi bir uçta bağımsız olarak toplanarak güneşliğe değmiyor. Caddy’de katlanan tekerlek sanki bir tık daha yukarıda kapandığı için doğrudan baş tarafına değmiyor.  Elimde şu anda Mac Laren olmadığından yanıltıcı bilgi vermek istemem.

Bu arada Mac Laren ve Chicco Caddy’nin  taşıma kapasitelerinin 15 kg ve CTFM’nin 18 kg olduğunu farkettim. Mac Laren’in her türünde bu böyle olmayabilir. Her neyse bu da demektir ki muhtemelen bu yaz artık Chicco Caddy’yi kullanamayabiliriz.

Bu arada bir mail grubundaki yazışmalardan anladığım kadarıyla Mac Laren pusetlerin güneşliklerinin boyu da aynı Chicco’da olduğu gibi puset türüne göre uzun ya da kısa olabiliyormuş

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: