jump to navigation

Emme Grevi; Bir Direniş mi acaba? 05 Şub 2014

Posted by evaciton in Anne Sütü, Emzirme.
Tags: , , , , , , ,
trackback

Bana emzirme desteği şart.
İkizlerimizden kız, doğumdan sonra eve çıkana kadar süt bir türlü gelmek bilmeyince doğumdan itibaren mama aldı, süt kendini gösterdiğinde de emmeyi reddetti. Ara ara teklif ettiğimde nadir olarak emmeyi kabul ediyor.
İlgili yazılar; İlgili Yazılar; Emme Grevi, Memeye geri dönüş
Oğlan yoğun bakımdan çıkar çıkmaz saldırdı ve memeyi tuttu. Memeyi tutunca şöyle bir sistem oturttum; her biri için dönüşümlü olarak bir meme ayırdım. Örneğin oğlan bir memeden emiyorsa hem onu hem diğerini sağıp kıza veriyorum. Bir dahakine oğlanı diğer memeye alıyorum.
Şubat başı itibariyle bir aylık oldular ve son günlerde o da memede ağlamaya ve reddetmeye başladı. Uykudan uyandırdığım için kızıyordur, uykusunu alırsa geçer diyordum ama durum değişmedi, reddediyor ve ağlıyor. İkiz oldukları için başından beri mama takviyeli gittim. Reddetmeyle birlikte bu kadar avaza mecburen mama veriyorum. Kısaca memeyi reddediyorlar ama anne sütünü ve mamayı biberondan alıyorlar.
Emme grevi konusunda bir kaç yazı okudum; Meme grevi ve Emerken ağlayan bebek- Huysuz Bebek Ayrıca 2 tane Emzirme Kampı biri Sütü arttırmak için ne yapmalıyız, diğeri ise Mamaya başlamış bebekler için Emzirme Kampı yazısını okudum.
Ancak bu yazılarda ağlayan bebek nasıl memeye davet edilir, almazsa ağlamaya mı bırakılır ve ne kadar süreyle ağlamasına izin verilir konularında net bir ipucu bulamadım.
Sütüm doğumdan sonra hemen gelmediği için baştan beri öncesinde tetiklemek için, sonrasında ise sütü arttırmak amacıyla hep sağıyorum. Anne sütüne destek olarak ikisine de ayrıca mama veriyorum.
4 Şubat gecesi yatmadan önce merak edip okuduğum Emzirme Kampı yazısından gaza gelip yarımda ilk gece seansında ikisini de uykudayken aldım, emdiler ve hemen uyudular.
Takip eden seansta aynı şeyi denediğim halde ikisi de avazları çıktığı kadar ağlayıp memeyi almadılar. Anne sütünü ya da mamayı biberonla verip sakinleştirdikten sonra ardından tekrar memeyi teklif ettim ama avazları çıktığı kadar ağladılar. Kısaca doymadıkları için ağlıyorlar ve mecburen mama veriyorum.
Hani dedim yatar ve memeye dönük pozisyondan hoşlanmıyorlar belki. Hani emme grevi belki pozisyonla ilgilidir. Bir yerde bebekleri sürekli aynı pozisyonda emzirmeyin alışkanlık yaratmasın diyordu, ben de klasik, çapraz ve futbol tutuşu gibi yöntemleri deniyorum. Yatarak ve dikey emzirmeyi beceremedim.
Ten temasına dikkat ediyorum. Mümkün mertebe sadece sağma sutyeniyle emziriyorum, hatta body hariç bebeklerin üstündeki fazlalıkları bile çıkarıyorum. Ancak slingle bütün gün temas içinde değilim, beslenip yataklarına dönüyorlar.
Her neyse dün gece yarısından sabaha kadar hatta bu saate kadar çoğunlukla uykudan doğrudan alıp, altlarını bile değiştirmeden memeye tutmayı denedim. Bir sefer oldu, diğer sefer olmadı. Kız bir kere tuttuysa iki kere tutmadı. Oğlan iki sefer tuttu, ama hala aç kalıyorlar ve mama desteği vermek zorundayım.
Bu arada kıza meme veremediğim için biberonla hep başkası besliyor. Oğlanın tersine kızım anne kokusunu ve temasını hissedemiyor diye vicdan azabı duyuyorum. Sırf bu yüzden oğlanı besledikten kız da anne sütünü aldıktan sonra kucağıma almayı ya da onu mamayla ben beslemeye başladım.
5 Şubat sabahı ilk defa sütümü sağarken emzirme sutyenim araya sıkışmış, sağılan bütün süt oraya akmış, biberonda bit kadar bir şey kaldı, o da moralimi bozdu.
Bu arada birini emzirdikten sonra mutlaka sağıyorum ki diğerine de süt çıksın. Hani sütü arttırmak için memeden ne kadar talepte bulunursak o kadar geliyormuş ya…
Bazen çok güzel çıkıyor, bazen de 20- 30 cc çıkarsa şükür diyorum.
Okuduğuma göre bu Hollandalı yöntemiymiş, zira saatle beslemeye dayalı bir yöntemmiş.
Evet bunu uyguladım çünkü doktor, bebeklerin kan şekerleri düşmesin diye, 3 kiloyu tutturana kadar iki beslenme arasında 3 saati geçirmememi, uyuyorlarsa bile 3 saatte bir mutlaka uyandırıp beslememi özellikle belirttiği için bu prensibe uymaya çalıştım. Ayrıca doktor her ağladıklarında beslememi de özellikle vurgulamıştı. – Bu konuda da Tuniko Hülya’nın bloguna koyduğu Bu bebek neden ağlıyor adlı videosundan da yararlandım, gerçekten aç olup olmadıklarını ayırt etmeme gerçekten yardımcı oldu.- Arada uykudan kafamı kaldıramadığım zamanlarda beslenme saatlerinde yarım saat veya bir saat gibi ileri kaymalar (yani 3 saat yerine 3,5 ya da 4 saat aralık olacak şekilde) olduysa da bebekleri çoğunlukla doktorun belirttiği 3 saati geçirmeme kuralına uyarak besledim, hemen ardından da mutlaka sağdım.
Bir aylık kontrole gittiğimizde; “Uyanınca huysuzlaşıyorlar” dedim, artık istediklerinde uyanabilirler iznini verdi. Bu sefer de sağma işi kayıyor, çünkü 3 saatte biri geçirmeden maksimum 4 saatte bir sağıyordum. Doktordan izni aldık almasına 🙂 bu sefer uyanacakları vakti kestiremediğim için sağsam emziremeyeceğim, sağmasam süt talebi azalacak diye kendimle mücadeleye giriyorum.
Acil yardım lütfen…
Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: