jump to navigation

Hamilelik Günlüğü 30. ve 31. Hafta 08 Nis 2014

Posted by evaciton in Hamilelik, İkiz Hamileliği.
Tags: , , , , , , , , , ,
trackback

30. Hafta (11 – 17 Kasım)

30. Hafta

30. Hafta

Gitgide ağırlaşıyorum. Kilo ağırlığından değil, oturmak, kalkmak, yataktan kalkmak, yatarken bir tarafa dönmek gibi konularda ağırlaşmaktan bahsediyorum. Direksiyona geçerken problemim yok, kapımı açıp kapatabiliyorum. Ama ne hikmetse yan koltuğa oturduktan sonra kapıyı çekemiyorum, ve dolayısıyla çıkmak ta zorlaşıyor. Sebebini direksiyondan güç alabilmeye bağlıyorum, yine de emin değilim.

Yürürken yokuş ve merdiven çıkmıyorsam rahatım. Bir süredir uzun süreli ayakta kalamıyorum ve oturamıyorum. En garibi bir kaç haftadır çok oturunca kuyruk sokumum ağrıyor.

Perşembe akşamı en hareketli (sağdaki) bebişimizden yeteri kadar hareket almadığımı düşününce normalde cumartesi gitmem gereken doktor randevuma cuma günü gitmiş oldum.

Hemen ultrasona bakıldı, çok şükür her iki bebek te iyi bulundu. Bir tek bir ara soldaki bebişin suyu az dendi gibi sanki, ama tüm kontrol sonucunda “Herşey normal” cümlesini duymak beni rahatlattı.

Bir ilk ve bütün hamilelik için son oldu, her iki bebek için yirmişer dakika kadar NST’ye bağlandım. Çıkan sonuca bakıp doktor “Hareketsiz olan bebek bu muydu?” dedi. Her zamanki gibi diğerinden daha fazla hareket halindeydi, öyle de devam etsin. Diğer bebeği de çok uslu sanıyorduk, o da fena değilmiş.

Bir not olarak; ilk hamileliğimdeki gibi bundan sonraki her sefer NST‘ye bağlanacağımı sanıyordum ama öyle olmadı.

Ultrason bilgisayarı farklı olduğu için net bir karşılaştırma yapamıyorum ama ortalama 1200 – 1270 gr civarındalar. Boylar önceki kontroldeki ölçümle uyumlu değil, sanki yerinde saymış hatta geri gitmiş gibi. Geri gitmesi mümkün olmayacağına göre, bir sonraki kontrolde alacağım rakamlarla karşılaştırmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

“Hangisi daha yaramaz?” diye soruyolar bazen, henüz anne karnındaki bir çocuk için yaramaz etiketi komik ve mantıksız geldiği için “Hangisi hareketli demek istiyorsunuz sanırım.” diye düzeltiyorum 🙂

Bu arada doğuma kadar gidebildiğim ilgimi çeken etkinliklere gitmeye gayret ediyorum. Bir anda gaza geldim galiba? Örneğin bu hafta 12 Kasım’da Nuuba and The Gang‘in çay partisine, 14 Kasım’da hem #jokerbulusturuyor ile Lohusa Sendromu adlı toplantıya hem de Larespark’ta Iraz Toros Suman tarafından verilen #annebennerdengeldim seminerine katıldım. Sonuncusunun notlarını Cinsellik, Ergenlik, Özdeşim ve Mahremiyet ve Cinsel İstismar başlıkları altında iki bölümde yayınladım.

Bu arada mutfakla arası olmayan ben, yapacak kimseyi bulamayınca internet tariflerine bakarak dayanamayıp kısır yaptım, fena da olmadı, gidip gelip yedim bitirdim 🙂 (Not; 8 Nisan; bebekler 3 aylık oldu her gün bir kısır bir de irmik yemekten vazgeçemiyorum nedense…)

Ekim sonu itibariyle on günde bir belirlenen doktor kontrol rutinim geçtiğimiz haftadan itibaren haftalık rutine döndürüldü!!! Bundan sonra her haftasonu askerlik…

31. Hafta (18 – 24 Kasım)

Girdik 31. haftaya. Neyi, kaçta yersem yiyeyim, özellikle geceleri tam gaz mide yanmaları devam. Salı sabahı sağ elim şiş uyandım, artık tansiyonuma bakmıyorum, bir süre sonra kendiliğinden geçiyor. Doktorcum şişlik asimetrik olduğu sürece problem olmadığını belirtti, öteki türlü preeklempsi olma ihtimali göz önüne alınıyor.

Kontolde kalsiyum ve omega takviyesi sordum, sadece kalsiyum verdi. Demir takviyesini bazı günlerde unutuyorum. Vitamini atlamamaya gayret ediyorum. Araba konusunda henüz yasak yok. Zaten , kendim muhtemelen artık kullanamadığımı hissedeceğim. Nadiren vajinal batmalar oluyordu, problem yokmuş. Bu sefer NST’ye bağlamadı, o prosedür bebeklerin hareketler için değil doğum ağrım olup olmadığını kontrol içinmiş meğer. Ayrıca son haftalarda yaptığı üzere rahim kontrolü için vajinal muayeneyi bu sefer yapmadı.

Bir süredir kuzumda yaşamadığımı hatırlamadığım bir şeyi yaşıyorum; karnım ciddi ciddi şekil değiştiriyor ve bu olurken gazda olduğu gibi ciddi bir basınç oluşuyor. Veletler yer mi değiştiriyor ne?

Bahsetmeyi unutmuş olabilirim (ya da olmayabilirim ama yazdıysam onu da unutmuş olabilirim:)))) hamilelikte yaşadığım şeylerden bir tanesi unutkanlık bir diğeri de sakarlık; o kadar ki sanki görünmez bir kuvvet bir şeyleri elime alırken tutamadan yere düşmesine sebebiyet veriyor gibi. Ama bu haftalara has değil, çok daha öncesince başlamıştı.

Hamilelik Günlüğü 28. ve 29. Hafta yazımda da bahsettiğim üzere bu ara bir enerji patlaması ve doğuma az kala gaza gelme durumu var galiba. Örneğin fotoğraflar; kuzunun doğumdan bu yana bir kısım fotoğrafları seçip bastırmıştık. Doğuma kadar, kalan kısmını da seçip bastırmak konusunda kendime bir söz vermiştim. Blog yazmak; bazı sabah kalktıktan sonra bir süre daha uyuyuorum, bazen de uyumayıp bilgisayar başına oturup kaçırmamak adına yazıyorum. Seminerler; bu enerjiyle, gittiğim seminerlerin notlarını yazmaya başladım. Bu hafta da planımda 3 seminere katılmak vardı; biri okulumuzun 19 Kasım’da düzenlediği Tutumlar, diğeri 22 Kasım’da Anne Baba Okulu semineri; Cezaya Alternatif Yöntemler ve son olarak 23 Kasım’da Ebeveynlik Kaygılarıyla Başa Çıkma, sonuncusundan biraz erken ayrılmak zorunda kaldım ama çok şükür hepsine katıldım. Yapabilirsem  bunların notlarını yazacağım ama söz veremiyorum. (Not; 8 Nisan; Görüldüğü üzere yazmaya enerjim kalmamış!) Ayrıca geçen akademik yıla ait bazı notlar da var ama artık olduğu kadar. Zira -doktorcum 15 Aralık’tan sonra ihtimal olabilir dedikten sonra- doğumdan önce halletmem gereken bir ton iş olduğu konusunda aydım diyeyim.

Öncelikli şeylerin başında yatılı bir yardımcı organize etmek var. Sürekli birilerini arıyorum, görüşüyorum ve cevap bekliyorum kısaca aramaya devam ediyorum. Aralık başı gibi birini ayarlamış olmak iyi olur düşüncesindeyim. Bunun dışında evdeki odanın, doğum fotoğrafçısının organize edilmesi gerek. Eldeki Chicco Trio For Me pusetin satışı, yeni puset satın alınması ya da birilerinden alınması. (Not; 8 Nisan o puseti hala kullanıyorum gerek kalmadı, ileriki bir yazımda anlatırım) Her gördüğüm puseti alıcı gözüyle inceliyor, yorumlara bakıyorum.

Yanı sıra annelütfen, butikbebe gibi sitelerin yaptıkları kampanyalar vasıtasıyla yavaştan bez uyku tulumu gibi şeyleri alsam mı acaba diye düşünmeye başladım. Ayrıca ikinci el eşyalar için arkadaş tavsiyesiyle arada Tutumlu Anne sitesine de bakıyorum.

Geçen haftadan beri facebookta’ki aşure fotoğrafları iştahımı fena açıyordu. Hamiş yüzsüzlüğüyle isteğimi belirtiyordum. Tesadüfe bak ki 18 Kasım’da hem bir komşumuz, hem de blogger annelerimizden, İmza; Kızın, İmza; Karın ve son olarak İmza; Ben adlı kitapların ortak yazarı Banu Özkan Tozluyurt sağolsunlar bizzat elleriyle yaptıkları aşureleri evime getirdiler. İkisine de çoook teşekkür ediyorum :))) Afiyetle denedim bile. Allah kabul etsin.

Canım genelde döner dürüm çekiyor, ne alaka acaba? Bunun dışında canım gitgide eskisine göre daha çok tatlı çekmeye başladı; koko, un kurabiyesi, hatta aklıma bile gelmezken şeker pare aldım.  Açıkçası gelen aşureler iyi geldi. Çikolata nedense aynı keyfi vermiyor. Acaba farklı olan nedir?

İsim konusunu sorup duruyorlar. Sefarad ailelerinde çocuklara büyüklerimizin isminin konması adeti var, ancak bizim öyle bir niyetimiz yok, olmadığını da açıkça belirttik. Ancak henüz bir karar yok. Artık doğuma giderken karar veririz herhalde 🙂 Kuzuda işimiz kolaydı çünkü baba yıllar önce daha kafasında evlilik bile yokken duyduğu bir ismi beğenmiş. Tek bir harf değişikliğiyle uzlaşmıştık. Tesadüf isim hem uluslararası hem de Yunan Mitolojisinden. Diğerlerinin de böyle mi olsun, kuzunun ismiyle uyumlu olsun mu olmasın mı, ya da sadece kendi aralarında uyum olsun mu, olmasa da olur mu soruları var kafamızda. Öyle milletin söylediği üzere rüyamda bir şeyleri görürüm diye bekledim ama bugüne kadar hiç bir şey görmedim.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: