jump to navigation

Doktor Görüşü; Ameliyat Gündeme Geldi #böbrekreflüsü #voiding sistografi #sintigrafi #cohentekniği #üreteroneosistostomi 17 Oca 2015

Posted by evaciton in Böbrek Reflüsü (Vezikoüreteral) (VUR), DMSA; Böbrek Sintigrafisi, Sağlık, Voiding Sistografi.
Tags: , , , , , ,
trackback

3 Haziran’da 3. kere Voiding Sistografi işlemi yapıldıktan sonraki hafta yine soluğu Orhan Ziylan’ın yanında aldık.

Baştan almak gerekirse, Mayıs başında kuzu da ben de ateşlendik. İkimiz de üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyormuşuz. Ancak her ateşte kuzuya rutin idrar tahlili yaptırıyoruz. Pratisyen olduğunu tahmin ettiğim bir nöbetçi doktor bize çift taraflı 5. derece reflü ile 6 yaşa kadar geldiğimizi ve herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını sorunca içimize bir kurt düşürdü mü…

Zaten Orhan Ziylan aslında bize ta 2010 Ekim’de Voiding Sistografi yaptırmamızı önermişti, ancak ilk iki işlemden sonra hiç içimiz elvermiyordu. Her neyse bu kurt, yeniden işi ele almamız gerektiği yolunda bizi dürtmüş oldu.

Orhan Ziylan’ın görüşüne göre; yaklaşık 2,5 yaşta bekleyelim dediğimizde, büyüdükçe reflünün derecesinde bir gerileme, iyileşme olmasını beklemişiz. Ancak işlemin sonucuna göre reflü derecesini aynen korumuş. Değişen tek şey üretranın kıvrımlarının yok olması. Mesaneden böbreğe idrar kaçmama mekanizmasının idrarın üretranın ağzına basınç yaparak onu kapatması yönünde olduğunu, 5 Kasım 2008’de 5 aylıkken yapılan Deflux farklı bir biçimde yapılsaymış bu mekanizmanın işleyeceğini, fakat farklı bir biçimde yapıldığı için mekanizmasının bu biçimde işlemediğini belirtti.

Havuza ve denize sokma yasağını gündeme getirdiğimizde, “Denizden doğrudan enfeksiyon alınmaz, enfeksiyon vücutta vardır” dedi ve “Dışkısının bulaşmamasının önemli olduğunu” da ayrıca vurguladı. Bunun üzerine 3 doktorun da görüş birliğiyle bizim özellikle Marmara dışındaki denizle soktuğumuzu, denizden her çıktığında önüne temiz su dökerek mayo değiştirdiğimizi anlattım. “Belki de sizin bu tedbirleriniz korumuş olabilir” dedi

Hem ultrason hem de yeniden DMSA yani böbrek sintigrafisi çekilmesi gerektiğini, böbrek fonksiyonlarının son durumunu görmek gerektiğini, ameliyat öncesi ve sonrası durumu bilmek açısından gerektiğini belirtti. Geçmişte sintigrafiyi iki kere MedMar’da Levent Kabasakal’a çektirmiştik ancak aynı merkez bu işlemi artık yapmıyormuş. DMSA 1, DMSA 2 adı verilen işlemde işlemden bir saat kadar önce vücuda izotop enjekte edilerek yapılan işlemde amaç böbreklerin fonksiyonlarının durumunu tespit etmek. (Not; meğer bu işlem sonrasında bebeklere, hamilelere ve belli yaş altı çocuklara yanaşmaması gerekiyormuş, bu yüzden bir gün boyunca evdeki ikiz bebeklerimize tedbiren eve girmediler. Hatta kuzum çok olgun ve akıllı, babasıyla işlem sonrası parka gittiklerinde ne zaman bir çocuk veya bebek gelse zarar gelmesin diye uzaklaşmaya çabalamış!)

Kısaca kuzu 6 yaşına girerken, doktor reflünün hala serbest olduğunu, derecesinde gerileme olmadığını, her işemenin böbreklere basınç yaptığını, idrarını tutmasının iyi olmadığını, sonuçta bunu tedavi etmek için açık bir ameliyatın söz konusu olduğunu ve artık bunun için beklenebilecek sürenin öyle “2 yıl değil, en fazla bir kaç ay” olduğunu belirtti. Bu ameliyat sonucunda hastaların % 100’e yakın bir başarıyla iyileştiklerini belirtenler var. Ancak Orhan Ziylan, ortalama başarının 95- 98 olduğunu, “Tekrarlama riski var mı?” sorumuza, “Her şeyde bir risk vardır” cevabını verdi. Ameliyattan sonra 3-4 gün kadar hastanede kalması gerektiğini, sonda takılacağını, daha sonra basit bir uyutma işlemiyle çıkarılmak üzere bir tel takılacağını belirtti. Dren yerine tel takılmasının iyiliği; dren takılması hem iyileşme süresini uzatabiliyormuş hem de yarada enfeksiyon riski oluşabiliyormuş. Yapılması gereken ameliyatın amacının – Cenk Büyükünal’ın bize daha önce bahsettiği üzere- üretranın mesaneye farklı bir biçimde yeniden bağlanması olarak özetledi.

Ameliyat Cohen tekniği, ya da transtrigonal teknik olarak geçiyormuş. Üretra mesaneye bağlı olduğu yerden çekilerek yeniden yerleştiriliyormuş. Buna yeniden ağızlaştırma da deniyordu sanırım.

Reklamlar

Yorumlar»

1. Ebru - 27 Şub 2016

Merhabalar cok gecmis olsun oncelikle…
Acaba Orhan Ziylan a operasyon yaptirdiniz mi ve memnun kaldiniz mi diye sormak isterim cunku bizde dr arayisindayuz su anda, yardimci olursaniz sevinirim 👍

berivan - 10 Şub 2017

Ebru hanım merhaba biz de orhan hocaya gidiyoruz ve 1 ay içinde açık ameliyat yapacak kızıma.siz kime gidiyorsunuz son durumunuz nedir

Gamze - 22 Haz 2017

Merhaba Ebru Hn. Öncelikle geçmiş olsun. aradan 1 yıl geçmiş ve herşey yoluna girmiştir. Benim kızımda da idrar yolu reflusu var. doktor arayışı içindeyiz. siz operasyonu kime yaptırdnız?

evaciton - 25 Haz 2017

Teşekkür ederim. Aslında tüm doktorların isimlerini yazılarımda etiketlemiştim; ameliyatı yapan doktor Orhan Ziylan’dır.
Size de geçmiş olsun.

2. Gamze - 21 Haz 2017

Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Operasyon nasıl geçti? Ameliyatınızı kim yaptı? Bilgi alabilirsem çok memnun olurum. Benim de kıZımda reflü var, 5 yaşında ve bu yıl kontrolde geçmediğini fark ettik.
Bilg alabilirsem çok sevinirim


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: