jump to navigation

Yarı Emme grevi 4. Ay (Mayıs 2014) #ikizannesi #twins #ikizler @gunyayincilik #otabakbitecekmi? #emmegrevi #annesütü #emzirme #sütarttıranyiyecekler 19 Oca 2015

Posted by evaciton in Anne Sütü, Emzirme, İkiz Emzirme.
Tags: , , , , , , , , , , , ,
trackback

Bu yazı 14 Mayıs 2014’te ikizler 4,5 aylıkken yazılmıştır.

Daha önce ikizlerin bir aylık olmalarına yakın bir emme grevinden ve memeye nasıl döndüğümüzden bahsetmiştim.

Bebişler 4,5 aylık olduklarında; 3 aylıktan beri memeyi artık öyle 1o- 15 dakika emmiyorlardı. 4,5 aylıkken de iki fırt çekip memeden ayrılıyorlardı, geri memeye tutmak istediğimde ise sinirleniyorlar. Süt gelmiyor diye mi çekiyorlar diye düşünüyordum ama kafalarını cart diye çektiklerinde memeden süt sızdığını görebiliyorum.

Halbuki gece emzirmelerinde memeden gündüze kıyasla daha uzun kalıyorlar.

Geçtiğimiz hafta biraz sıkıntılı bir hafta geçirdik. Önce salı akşamı büyük kuzumuz D. ateşlendi ve Beta virüsü tespit edildi, ardından aynı akşam ben ateşlendim. Aynı hafta bebeleri perşembe günü aşıya götürdük, akşamına onlar da ateşlenince 36 saate yakın uykusuz kaldım. Bu, bana aft, uçuk ve yumuşamış memeler olarak geri döndü. Bazı anneler 3. ayda bazıları 10. aydan sonra memelerinin yumuşadığını çünkü vücudun artık sütün ihtiyaç kadar üretmeye alıştığını belirtiyorlar.

Bu arada ikisine de demir başlamıştık. Bir haftanın sonunda kızın kabız olma olasılığı beklenirken oğlan kabız oldu. Aşı ateşine o da eklenince çocuk iyice huzursuzlandı. Demiri kestiğimizin ikinci gün normale döndü. Ancak demiri kestikten sonra da Cumartesinden beridir yine yapmıyordu, belki bunun demirle alakası yoktur.

Dinlenme belli bir düzeyde mümkün, kendimi bol su içmeye gömdüm. Ayrıca süt yapsın diye yaptırdığım rezene, ısırgan karışımı çayı, maya tableti, kaju fıstık, çiğ badem, yeşillik, kuru incir vs gibi desteklere dikkat ediyorum.

Hafta başından beri deli gibi yeniden pompaya geri döndüm. Aynı ilk günlerdeki gibi her emzirmeden sonra sağıyorum, çıkan miktar biraz sinir bozuyor. Her memeden sonra mutlaka 30- 90 ml civarı mama takviyesi alıyorlar.

Kendime 6 ay gibi bir hedef koymuştum. Uykusuzluktan sonra stres yapmak ta sütümü etkiliyor olabilir. Bir de gün içerisinde çok bir faaliyetim olmamasına rağmen çabuk yoruluyorum.

Bugün 15 Mayıs, hem Rota aşısı hem de bebelerin ölçüo-tabak-bitecek-mi20131129101249leri için doktor kontrolüne gidecektik, ancak 26 Mayıs’a kaldı. Yani nerdeyse 5. ayı bitirmeye yakın olacak. Dolayısıyla ek gıda konusu bu ay gündeme gelemeyecek.

D.’de emme grevine erken girdiği ve 3.5 ay itibariyle sadece mama türü beslenmeye döndüğümüz için 4- 4.5 ay civarında ek gıdaya başlangıç yapmıştık. Ancak inşallah sütüm el verirse bu sefer 6. aydan önce başlamak istemiyorum. Zaten bebeleri buna henüz hazır görmüyorum. Henüz oturmuyorlar, demir ve deviti kaşıkla verirken görüyorum ki henüz verileni refleks olarak dışarı atıyorlar. (Gün Yayınlarından çıkan O tabak bitecek mi? kitabından aklımda kalan bir bilgi)

Oğlan hareketli, ilk başta süt emerken gözleri kapanırdı, süt sarhoşu derdim, şimdiyse dikkati çok çabuk dağılıyor. Kız biraz daha sakin ama o da kendini memeden hızlı atıyor. Son dönemde hiç meme hiç boşalmadan sağmadığım için ne miktar süt çıktığını bilemiyorum. Ancak emdikten sonra en az 15- en fazla 30 çıkıyor. 40 ml üstünü buzluğa atıyorum, aşağısını gün içerisinde veletlere mama gibi takviye etmek amacıyla buzdolabına koyuyorum. Kendime böyle bir saklama limiti düzenledim 🙂

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: