jump to navigation

Uyku düzeni #ikizler #twins #uyku #lifewith3kids #3çocuklayaşam 02 Haz 2015

Posted by evaciton in Emzirme, Uyku, İkiz Emzirme, İkizler.
Tags: , , , , , , , , , , ,
trackback

Büyük kuzumuzda bir uyku rutinimiz yoktu, ihtiyaç duymamıştık. geceleri uykudan uyanırdı, çok küçük bebekken sabaha karşı 3-5 nöbetlerim olurdu. Arabaya bindi mi uyurdu ve eve geldiğinde uykuya devam ederdi. Sırf bu yüzden uyumadığı zamanlarda bir gezintiye çıkardık. 6.5 yaşında, hala arabada uyur ve eve geldiğimizde mümkünse yatağa kadar taşınmak ister. Bu düzensizlik okul zamanı bizi uğraştırdı. Şimdilerde kendisi, bebeklerle birlikte ben de yatacağım diyor 🙂

Gel gelelim ikizlerin uykusu çok hafif, arabada uykuya dalsalar bile marşı kapattığımız anda uyanabiliyorlar. Eğer uyanmadan yatağa atabilirsek ne ala. Aslında bakarsanız bizim ailenin uyku saati ikizlerle düzene girdi diyebiliriz.

2014 Mart, 3. Ay

İkizler 3  aylıkken (7 Mart 2014) itibariyle, bir hafta öncesinden beri gezinti, yıkanma ve uyku konusunda belli bir rutin oturtmaya gayret ediyordum. Yağmurlu ve çok esintili olmayan günlerde mutlaka gezintiye çıkartıyorduk. İlk günlerde 20- 30 dakika süren yürüyüşümüz 6 Mart’ta havanın da fıstık gibi olmasıyla 50 dakikaya çıkmıştı. Büyük kızımız yaz doğumlu olduğu için 3 haftasını doldurduğunda gezdiriyorduk, hatta Adalara gitmiştik.

Aslında biraz da ilk zamanlarda gezintiye çıkarken bebek kızımız çok ağlıyordu, o yüzden dışarıda çok uzun kalamıyorduk. O dönemki yardımcımız “Bu kız sokak sevmiyor” diye espri yapıyordu, üzülüyordum, bir yandan da “Biz gezenti bir aileyiz, zamanla alışacak” diyordum. O zamanlar küçük hanım emzik almayı da sevmiyordu, ağzına koymak istediğimizde öğürüyordu. Zamanla hem emziğe hem de ev dışına çıkmaya alıştı.

Gezintide uyuyan bebişler gezinti sonrası da iyi uyuyor gibiler. Genele baktığımda bir sabah öğlene kadar bir de öğleden sonra büyük kuzu okuldan gelene kadar bebişlerimiz nispeten uzun birer uyku uyuyorlar. Ayrıca 20- 22 civarı uyuduklarında gecenin en uzun uykusu oluyor sonrasında 3- 4 saatte bir uyanıyorlar. Bu uzun uykuyu gecenin ortasına doğru çekmeye çalıştığım bir sefer, özellikle 22- 23 gibi uyandırıp yıkayıp besleyip uyutmak istedim ama ters tepti, yeniden uykuya geçemediler hatta o gece genelde uyku kalitesi kötüydü.

Özellikle oğlan uykusu olduğu halde uykuya rahat geçemiyor. Kucakta uyuyor, yatağa konunca uyanıyor. Neden sonra uyuyor: geceleri bazen iki beslenme/ arası uyanıklık uzuyor, bir türlü uykuya geçemiyor. Belki gündüz uykusu fazla oluyor ondan kaynaklanıyor. diye düşünüyordum, Mart sonu itibariyle oğlan uykusu var ise yatakta kendi kendine uyumaya başladı, bu sefer kızın huyu değişti, yine de bazen kendi kendine uyumayı beceriyor.

İkizler (Yenidoğan) aynı yatakta uyurken

İkizler (Yenidoğan) aynı yatakta uyurken

 

Oğlan yoğun bakımdan geldiğinden beri aynı yatakta yatan veletler artık uyandıklarında birbirlerini uyandırabiliyorlar. Oğlan başta sakin uyuyordu, yatakta çok hareket eder oldu, kızın üstüne çıkmaya ramak kala yakalıyoruz. Büyük kızımız da yatakta deli uyur. Bir başta yatırırız öteki başta buluruz.

Rahat uyuduklarında çok tatlılar, eller yukarı teslim vaziyette uyuyorlar 🙂 Ayrıca oğlan uykusunda nefes alırken horlama tarzı sesler çıkarıyor.

Başta sırt üstü ya da yan yatırıyorduk. Gaz problemi ortaya çıkınca gece de dahil uykuya karın üstü yatırmaya başladık. Sanki daha rahat uyuyorlar, zira sırt üstü uyuduklarında özellikle oğlan kendi hareketinden uyanıyor.

Son dönemde ise ortalama 20- 22 arası uyanıp beslendiklerinde uzun uykuya geçiyorlar. Kız oğlandan daha uzun uyuyor, ortalamada en az 5 saat, en çok 7 saate kadar uzayan bir uykusu var. Oğlan daha kısa uyuyor. 3 – 4 saat arası gibi. Ondan sonra uyku senkronları dolayısıyla beslenme senkronları ayrı gidiyor. En son sabah sanki bir şekilde benzer saate denk geliyorlar. Öğlende bu senkron yine değişiyor. Ve her nasılsa yine bir saatte yine buluşuyor gibiler.

Büyüdükçe kim bilir ne kadar değişecek? 4- 6 ay civarı uyku genel olarak uzayacak bilgisine sahibim. Ayrıca Mışıl Mışıl Uyuyan İkizler, Mutlu Aileler kitabında bebeklerin gece ve gündüz ayrımının tamamen içsel olduğunu, kilo veya beyin gelişimiyle hiç bir alakası olmadığını okudum.

Yine de banyoyu elimden geldiğince gece rutininde gece uykusuna yakın yapmak istiyorum (hakikaten mümkün mertebe öyle devam ettim) çünkü banyo rahatlatan bir etkinlik. Sanırım bu rutine alışmaya başladılar. Rutinimiz Pazartesi- Perşembe arası gecelerde mümkün. Cuma- Pazar arası gecelerde ister istemez bu rutin bozuluyor.

Site dışında ilk kısa sokak gezimize geçen 21 Mart Cumartesi çıktık, puset kısıtı sebebiyle çabuk dönmek zorunda kaldık.

Anneanne- babaanne ziyareti dışında ilk ailecek gezintimize ise 22 Mart Pazar günü çıktık, anneanneyle kahvaltı ve ardından büyük kuzunun etkinliği için. Ancak günde iki etkinlik biraz da yine elimizdeki kısıtlı puset sebebiyle bebekleri ve dolayısıyla beni zorladı. Bir daha bebekler biraz daha büyüyene ve puseti değiştirene kadar günde tek etkinlik kararı verdim. Pazar akşamı pestil vaziyette erkenden yattım. Bebişler de gün içinde öğleden sonra uykularını düzgün alamadıkları için eve gelince onlar da uykuya teslim oldular.

Mışıl Mışıl Uyuyan İkizler, Mutlu Aileler kitabına göre ikizler mümkün olduğunda aynı anda uyutulmalı ve aynı anda uyandırılmalı. Ailelerin dinlenmesi açısından bu önemli. Yoksa biri uyur diğeri uyanık kalır asla dinlenemezsiniz. tabii hastalık vs gibi özel durumlar hariç. Eğer bebeklerinizden biri ateş, diş vesaire gibi sebeplerle gece uyuyamamışsa diğeriyle senkron etmeniz gerekmiyor. Ancak normal şartlarda biri uyandıktan sonra diğerini de en geç 30 dakika içinde kaldırmanın rutini devam ettirmek açısından faydalı olduğu belirtiliyor.

2014 Ağustos, 7. Ay 

Yazın bir kısmını yardımcı olmadan geçirdiğim bu zamandan beri sabah 09.30 en geç 10.00 olmak üzere ve öğleden sonra 14.30 en geç 15.00 olmak üzere günde 2 uyku uyuyorlar. Başta bu uykuların süreleri 3 saate kadar uzuyordu, artık öyle değil. Ayrıca oğlan genellikle kızdan geç uyuyup, ondan erken uyanıyor. Büyüğümüz okula gittiği için onun servis ritüeli esnasında ev halkı da uyanıyor. Bu durumda ikizlerimiz da 06.30 en geç 07.00 dedin mi ayaktalar. Buna göre akşam 19.00- 19.30 banyo ve en geç yatış saati 20.30 olacak şekilde rutinimizi ayarlamaya gayret ediyoruz.

Yardımcısız olduğum ilk dönemlerde uyku konusunda çok başarılı değildim, daha doğrusu oğlanı yatırmak problem oluyordu. Ağladığı zaman sadece beni istiyor, babayla asla avunmuyor, ağlamaktan vazgeçmiyordu. Büyük kızın ameliyatının tarihi kesinleşti; ikizlerin bir yaş doğum gününden biraz sonra olacaktı, işime de geldi, çünkü emzirme konusu da problem olabilirdi. biraz farklı davranmaya başladım; ya herru ya merru dedim. Dönemsel olarak sadece gündüzleri yardımcımız oldu. Öyle olunca gündüz uykularına azami dikkat gösterdim ve gösterilmesini sağladım.

2014 Ekim- Şubat, 9. Ay- 13. Ay

Bu süre zarfında 2 kere gündüzlü yardımcı değişti. Büyük kuzunun ameliyatında ek olarak eski ablamız, yatılı olmak üzere bir kaç gece ve hafta sonları ikizlerimize refakat etti.

Bebeklerin banyosunu akşamları gündüzlü yardımcının çıkmasına ramak kala birlikte gerçekleştiriyorduk. Yatma saati krizi bana aitti. Gece mızıldandıklarında çoğunlukla ben kalkıyordum, çok yorulduğumda sabah doğru eşimden ricada bulunuyordum.

Babayla nöbetleştikçe, bebişlerimiz babayla durmaya / uyumaya alıştılar. Bir keresinde ikisi birden gece yarısı uyandı. Ancak ikimiz de o kadar yorgunduk ki kalkmaya takatimiz olmadı. 15 dakika sonra ikisi de kendiliklerinden yeniden uykuya geçtiler. Bir süre sonra kendi başlarına uyumaları için akşamları kendi halinde bırakmaya karar verdik. Kız kendiliğinde uyuyordu ancak oğlan bağırmadan uyumuyordu. Sabır ettik, bağırma uzadığında sakinleştirmeye ya da hepten yataktan çıkartmaya gidiyorduk. Eğer anneanne veya babaanne gibi evden farklı bir yerde kalmamız gerekiyorsa (büyük kuzudaki kadar çok olmuyor bu) yerlerini mi yadırgıyorlar nedir, uyku saatlerinde uykuya geçemiyorlar.

2015 Ocak, 1. Yaş

Kız nerdeyse 3-4 aydır geceleri uzun uyuyor. Gece yarısı çok ender uyanıyor, bunun bazısında bir saate yakın uyanık kalsa bile kendi kendine konuşup kendiyle ilgilenen olmadığında eninde sonra uykuya geri dönüyor. Çok ender meme emiyor, ağırlıklı emziği düşünce uyanıyor, emziği verince geri uyuyor. Oğlan ise kendiliğinden uykuya geçemiyor, mutlaka pış pışlanmak istiyor. Uyandı mı geri yatırmak mümkün değil, o yüzden ağladığında yataktan kaldırmak yerine mümkün mertebe emziğini verip, pış pışlayarak biraz yanında bekleyerek uykuya geçmesini sağlamak gerekiyor. Bazı geceler bunu çok sık tekrarlamak gerekiyor. Çok erken yatıyormuş gibi evde en erken o uyanıyor. Gündüz uykusu iyice zorlaştı, acaba tek uykuya mı düşmek istiyor, ama bunun için çok erken.

Ameliyatta uzak kalınca, oğlan da artık teklif ettiğim memeyi almayınca ben de zorlamadım ve emzirme 13. ay sonunda sona ermiş oldu.

2015 Mart, 14. Ay

Yeni yardımcımız geldi geleli uyuyana kadar ikizlerin yanında duruyor. Oğlan yanında birini istiyormuş. Eşim ilk defa geçenlerde “Acaba yoğun bakımda 10 gün biz olmadan kaldı bu bir tür onun yansıması mı?” diye bir teori attı ortaya. Bilemiyorum, belki?

13. Aylıkken emzirme bitti, gece mızıldanmaları/uyanmaları bitmedi.

2015 Mayıs, 16. Ay

İkizler artık tek uykuya geçtiler, dolayısıyla uyku savaşları sona erdi, ve havaları düzelmesiyle sabah ve akşamüstü günde iki kez dışarı çıkmalarının uykuya pozitif etkisi oldu.

Yardımcımızın izinli olduğu geceler biz de haftada bir ailecek dışarı çıkıyoruz, eve geri döndüğümüzde onların uyku saati geçtiğinden resmen bayılıyorlar. Geçen pazar 21:00’de yatırdık, sütlerini içtikten sonra iki mızıldanıp hemen uyudular.

Gece yarısı emzik düşünce, rüya görünce , yatağa dönerek çarpınca vs. mızıldanıyorlar. Uyanmadan yakalarsam iyi, çünkü uyandıktan sonra kendi başlarına uykuya geçemiyorlar, ya da hepten uyanıyorlar. Sanırım artık bir uyku eğitimi gerekiyor.

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: