jump to navigation

46 Aylık> Çiş tamam, kakada bir adım attık….#twins #ikizler 17 Kas 2017

Posted by evaciton in Tuvalet Eğitimi, İlkler.
trackback

Küçük kız Şubat 2017’de tuvalet olayına başladı, ve devam etti. Başlangıcı 37 Aylık> Tuvalet Eğitimi #twins #ikizler  yazısında bahsetmiştim. Bez çıktığı için yazın da rahat rahat arada büyük havuzda yüzebildi. Ufak tefek kazalar oldu elbette.

Oğlan ise bütün yazı havuz beziyle geçirdi. Sonunda ortalama 1 aydan fazladır okulda tuvalet olayına geçtiler. Öğretmeni 13 Eylül 2017’de tuvalet için bezi çıkarttırdı. Bu geçen yıldan beri sanırım 3. denememiz. Ocak’ta 4 yaşını bitireceklerine göre demek ki ortalama 44 aylıkken başladı diyebiliriz. Kasım’ın ortasına gelirken artık 46 aylıklar.

Bizimki ilk hafta, hatta ilk gün okuldan geldikten sonraki 2 saat içinde 5 kere yere işedi. Bu 5 kere banyo, kıyafetlerin değişmesi, yıkanması ve benim belimin durumunu tahmin edebilirsiniz sanırım. üstelik te aynı günün akşamı birlikte bir yere gitmemiz gerekiyordu. Diyebilirim ki okuldan gelinip evden yeniden çıkılana kadar evde çalıştım. Çoooook eğlenceliydi.

Hatta o kadar dayanamadım ki nerdeyse sinirimden ağlayacaktım. Öğretmene durumu mesaj attım. Şansa evden çıkıp gittiğimiz yerde ben de sormayı unutmama rağmen altına çişini kaçırmadı. O akşam için bu iyi, hatta şahane!

Sonra aklıma tuvalet ikamesi olarak lazımlıkları ortaya çıkarmak geldi. Neyse ki iki tane var! Oğlanı özendirebilmek için salonun orta yerine lazımlığı koydum, hatta sanırım kendisi istedi. Tabii bu durumda küçük hanım da yeniden lazımlığı kullanmaya heves etti. Kız açısından bir mini regresyon.

Arada çok zorlandığımız geceler veya günler bezledik. Tabii ertesi gün bezi çıkararak okula gönderdik, ya da bazen unuttuk, okula öyle gitti. Okula gittiğinde öğretmen, istikrarlı bir biçimde bezi çıkarıp birlikte çöpe attıklarını belirtti. Ben de açıkçası mecbur kaldığımızda, özellikle anneanne ve baba dayanmadıklarında bezlendiğini ifade ettim.

Çalış anne çalış!!!

Baba sabırsız ve bu konuda sürekli oğlanla mücadele halinde, kendini tutamıyor, kızıyor, azarlıyor. Anneanne ve babaanne de pek farklı değiller, ama tabii babayla her gün mücadele oluyor.

“Çiş için her lazımlığa yaptığında sana bir parça çikolata vereceğim” diyerek çözüme ulaştık. O da bu çözüme uydu. Bazen eğer lazımlık salondaysa bana haber vermeden çişini oraya yapıyor sonra söylüyor. Ya da artık anne çişim geldi diyerek bana geliyor.

Ancak kaka olayını çözemiyoruz. Nerdeyse 2 ay olmuş.

Dahası oğlanın kakasını üstüne yapıp banyoya gittiği bazı seferler kız da üstüne çiş ve kaka yaptı. “Seni yıkamam için mi yaptın?” diye sorduğumda “Evet” dedi. Al sana bir regresyon ve bir ekstra mesai daha…

Erkeklerde kaka olayının zor çözüldüğünü söyleyen çok kişi oluyor. Öğretmenin kendi oğlu 1 ayda çözmüş örneğin. Ama bizimki bir ay geçmesine rağmen nanay.

Her akşam istikrarlı bir biçimde ortadan kayboluyor, kakasını üstüne yapıyor, sonra yanımızda kokulu bir biçimde geliyor ya da “anne beni yıka” diyor.

Babaya bu konuda oğlanı azarlamaması konusunda uyarıyorum.

Bir de elimiz sürekli pipimizde. Tam da zamanıymış. İkizler biri kız biri erkek olunca bu konuda biraz okumam ve onlara da hikaye kitabı almam lazım. Bir liste buldum oradaki kitapları inceleyeceğim. Görmezden geliyorum, ancak baba bir kaç kez uyardı. Uyarmamak gerekiyormuş. Ama bazen yemek yerken vesaire, “Oramızla oynayıp yemek yemiyoruz” demek zorunda kaldım. Bazen de “Hayırdır oğlum, çişin mi var?” diye soruyorum, “Hayır” diyor 🙂

Neyse dönelim kaka konusuna- evet çok boktan bir konu!!- Bu sabah fıkra gibi anlar yaşadım, paylaşmasam olmaz.

Oğlan dün gece (8 Kasım) yapması gereken saatte kakasını yapmadı. Ben bunu belki de kakasını da artık tuvalete yapar belki diyerek bir avuntu bir adım olarak algılamak istemiştim. Ancaaaaak bu sabah (9 Kasım) herkes giyinikken ve servisin gelmesine ramak kala ortadan kayboldu. Sonra da ayaklar bir metre açık vaziyette, anne kaka yaptım üstüme diye geldi. Tabii hemen oğlanı yıkamaya giriştim. Ardından da dün bir arkadaşın verdiği fikir üzerine donu klozette taharet musluğu yardımıyla akıtmaya çalıştım. Gel gör ki kapatacağım yerine ters yöne çevirince akan su klozetten aşıp beni ıslattı. Kısmen ıslanmış, ve cep telefonum da ıslak tarafın cebinde olacak şekilde şahane bir vaziyette üstüme bir polar atıp ikizleri servise indirdim. Allahtan çok ıslanmamıştım.

Eve geri döner dönmez üstümdekileri makinaya, kendimi de duşa attım.

Bir kaka nelere kadir?!?

Bu arada oğlanın pantolon boyları yaşına uygun olmasına rağmen belleri geniş geldiği için üstünden düşüyor. Kakayı üstüne yapınca bu bilgiyi kullanarak, “Bak, pantolonların üstünden düşüyor, sen de düşmeyen pantolonun üstüne kaka yaptın. Şimdi mecburen sana üstünden düşen pantolon giydirmek zorundayım” dedim. Bir de ek olarak “Bak bu iş beni çok yoruyor, okula gittiğinde bu konu üzerinde bir düşün, okuldan geldiğinde bir çözümle gel, nasıl halledebiliriz? dedim. Ayrıca “üzülüyorum” da demiştim. Bu olayın akabinde şansa, uzman bir arkadaşla konuşuyorduk; şu ilk iki cümlenin uygun olduğunu ama annenin üzülme ifadesinin kullanılmaması gerektiğini, kakanın çocukla ilişkili bir sorun olduğunu, ve konunun bana bağlanmaması gerektiğini anlattı. Bana da mantıklı geldi.

Öğretmenle bu konuda temasa geçeceğim, bakalım bir çözüm gelecek mi? Çok beklentim olmasa da, kaka sorununun artık çözülmesi beni çok memnun ederdi.

Bu yazıyı yayınlamadan bi yenilik oldu; dün akşam (16 Kasım) ilk defa oğlumuz bana bile haber vermeden, salondaki lazımlığa oturup hem çişini hem kakasını yaptı. Benden övgüsünü aldı. Akabinde tuvalete kakayı birlikte götürüp kakalara el salladık, sifonu kendisi çekti, elini yıkadı. Ve ben müjdemi paylaştım, ama sanırım acele ettim! Normalde aynı günde iki kere kaka yapmaz ancak bu sefer öyle oldu, hem de ikincisini yine üstüne yaptı.

Neyse en azından bir açılış yaptık, bu da bir adımdır 🙂

 

Reklamlar

Yorumlar»

No comments yet — be the first.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: