jump to navigation

Bitmeyen Name; Öksürük 01 Eki 2011

Posted by evaciton in Sağlık.
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
trackback

Bayramdan hemen önceki hafta 22 Ağustos’ta ateşlenmişti ufaklık. Sadece bir gün ateş yaptı ertesi gün geçti. Rutin idrar tahlilini yaptırdıktan sonra rahatladık. Basit bir virüs ve üst solunum yolu enfeksiyonuydu bizimkisi. Aynı hafta 26 Ağustos cuma sabahı güne öksürükle kalktı. Bizimkinin öksürüğü nedense hemen göğsüne iniveriyor, öyle bi gecede, hatta bazen iki saatte…Cumartesi sabahı öksürükten boğazı çatlıyordu ve sesi gitmeye başlamıştı. Doktoru aradık ve Perebron vermeye başladık. Derken pazar sabahı yine hırlıyordu. Bu sefer devreye bir de Peditus girdi. Rutin hep aynı gidiyor. Ne menem bir şeyse!

Bir haftada zor geçti, derken ertesi hafta bayramın perşembesi yani 1 Eylül’de bu sefer benim sesim gidip gelmeye başladı. Üstünde durmadım, nerdeyse bir ay oldu ve gidip gelmesi azalma ve artmalarla devam ediyor. Meğer ben de faranjit olmuşum. İlaç verdiler, ama almadım belli ki ilaçları almazsam geçmeyecek. Nedense hala inatlaşıp duruyorum!

Neyse bayram bitti ufaklığın okulu başladı. Okulun ikinci haftasında cumartesi birden ateşi yükseliverdi. Yine rutin hastane ziyareti, idrar tahlili. Bu sefer de bademcikleri biraz kızarmış dendi. Kısaca yine üst solunum yolu enfeksiyonu! Öksürük şurubu vermediler, onun yerine Peditus paralelinde bana göre bir gömlek ağır olan Iburamin verildi. Salı günü öksürüğü daha beterdi, koşarak doktora gittik; göğsüne indiği teşhisiyle Brycanyl verdi. Aynı günün akşamı üstelik iki doz Brycanyl‘den sonra hırıltıdan ve öksürükten nefes alması zorlanmaya başlayınca gece kabus görmemek adına Yeditepe hastanesine gittik. Doktor Laranjit teşhisi koydu ve hırıltının göğsünde değil ses tellerinde olduğunu, oranın darlığı sebebiyle nefes alırken güçlük olabileceğini belirtti. Maskeli KediNefes açmak için maske taktılar.  Bu, ufaklık istemeden takıldığı için zorladı ve hem nefesini hem de hırlamasını önemli ölçüde rahatlattı. Geceyi rahat geçirdik. Hala az da olsa hırlıyordu. İki gün sonra perşembe sabah erkenden doktora kontrole gittik gittik. Okula gidebilir deyince götürdük.

Aman ne inatçı öksürükmüş; okula gittiği günlerde Levopront‘a devam ettik. Bu ilaç az verilmesi gerektiği için 3 gün verdik ve kestik. Öksürük geçen bir seferki gibi azalır gibi oldu, hatta şurubu kestikten sonra öksürük bir kaç gün içinde geçmişti. Dolayısıyla bu sefer de yavaş yavaş biter diye beklerken yeniden artmaya başladı!! Tekrar doktoru arayıp tekrar Levopront’a başladık. Hafifledi ama dur bakalım ne zaman geçecek.

Öğrendiğim kadarıyla bu ara herkes hastaymış çünkü dolaşan bir virüs varmış. Bizimkinde ateş yaptı ama bir çoğunda yapmıyormuş. Hani derler ya, “Okula başlayınca bunlar da birlikte başlıyor”

Doktorun söylediği kadarıyla ufaklığın öksürüğü alerjik. Enfeksiyon, alerjiyi tetikliyormuş, dolayısıyla bazen bu tedavilere Zyrtec eşlik ediyor. Aslında bu sefer Singulair de vermişti ama kullanmamıza gerek kalmadı.

Arada okuldan bir velimiz, soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı savaşta en iyi vitaminin Seven Seas olduğunu söyledi. Diğer vitaminlerimiz bittiği için doktora danışarak onu aldım. Doktorcuğumuza velimizin bu tezinden bahsettiğim zaman “Öyle olsaydı herkes bunu kullanırdı ve kimseye bir şey olmazdı diyor”. Gayet mantıklı 🙂

İştah konusuna gelince; problemimiz olduğunu bildiği için Zyrtec veya Zaditen önerdi. Buna alerji ilaçlarının yan etkilerinden faydalanma deniyor. 1 ay boyunca günde bir yarım doz veriliyormuş. Bahsettiğim aynı veli bana Becozym C’nin bir haftada iştah açtığını söylemişti. Bir başka doktor arkadaşım Seven Seas yanından bunun da verilebileceğini, C vitaminin zararlı olmadığını fazlasının vücuttan atıldığını söyledi. İştahını biraz açacaksa doktora yeniden danışmaya ve bunu da denemeye değer 🙂

Bu arada her doktorun yaklaşımı ve verdiği ilaçlar farklı. Ben kendi deneyimimi paylaşıyorum. Yapacağım şeyleri yapmadan önce mutlaka ama mutlaka doktoruma danışıyorum.

Reklamlar

Yorumlar»

1. ebru - 05 Eki 2011

mrb.Ben vur rahatsızlığı olan Tuna nın annesi Ebru.Sitenize okuyorum devamlı görünce bu yazınızı söylemeden duramadım.Aynı rahatsızlık benim oğlumdada oldu ses telleri iltihabı dedi doktor.Hava verildi 1 ad.iğne vuruldu ve bize düşük dozlu antibiyotik verdi.Ses telleri düzeldide öksürük ve balgam geçmedi.Benim oğlumdada alerji var soğuk algınlıkğıyla hemen balgam ve öksürük başlıyor ve bitmek bilmiyor.Bende seven seasın öksürüğe ve soğuk algınlığına hatta bağışıklık sistemine inanılmaz faydası olduğunu düşünüyorum.Aylarca birsürü ilaçla bitmeyen balgam öksürük ve nezleyi ilk 1 haftada seven seas kesti.Şimdi bende aldım başlayacam.Sizede geçmiş olsun.Bu arada çok şükür oğlumun 4-4 olan vur rahatsızlığı 0-2 ye geriledi çok mutluyuz.Sizinki ne durumda.

evaciton - 05 Eki 2011

İlginiz için teşekkürler. Sizin VUR hikayenizi de dinlemek isterim. Bizim 3. kez Voiding Sistograif ve DMSA çekimlerini yaptırmamız gerekiyor. Öksürük konusuna gelince, bu olaydan beridir her gün burnuna Serum Fizyolojik damlatmayı ihmal etmemeye gayret ediyoruz. Öksürük şurubunu haftasonu itibariyle artık kestik. Evdeyken seyrek te olsa öksürük var. Öğretmenine soruyorum “Okuldayken yok” diyor. Ben bu işi anlamadım. Seven Seas’a ne zaman başladığımızı hatırlamıyorum,çünkü eski vitaminlerin bitmesini bekledim. Bahsettiğiniz süre çok iyi. Bu haftasonuna kadar bekleyelim ve görelim o zaman.

2. evaciton - 23 Kas 2011

Bizimki 19 Kasım Cumartesi yine ateşlendi. Pazar gününü 39 dereceye kadar yükselen ateşle geçirdi. Calpol ile idare ettik. Pazar akşamı itibariyl Caplolsüz olarak ateş kendiliğinden düştü. Yine de tedbiren iki gün ateşi olmadığı halde evde dinlendirdik. Bu arada boğaz kültürü temiz çıktı, bunu bekliyordum. Ama sanırım dün akşam itibariyle öksürük yavaşça yeniden devreye girecek.
Ateş varsa nezle ve öksürük yok, Ateş bitince nezle ve öksürük devreye giriyor. Sanırım doktorumuz Seven Seas ve öksürük/ soğuk algınlığı ilişkisi konusunda haklı çıktı. Siz ne dersiniz?


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: